Vídeňské fiakry nyní rozváží jídlo

Jízda kočárem taženým párem koní bývá pro mnoho turistů jedním z vrcholů návštěvy Vídně. Návštěvníci sice centrum Vídně opustili, fiakry si ale našly nové využití. Každý den nyní po městě rozváží obědy do desítek domácností.

Vídeňské fiakry nyní rozváží jídlo

Pokrmy o dvou chodech zdarma připravují kuchaři vídeňského hotelu Intercontinental. Denně jich navaří 250 a chtějí pokračovat minimálně do 13. dubna, i když už hovoří i o možném prodloužení. Zájemci o jídlo i pomáhající dobrovolníci společně komunikují přes Facebook a jídla se musí objednat nejpozději do 17. hodiny předchozího dne.

Fiakr ve Vídni © andreas N, Pixabay

„Jsem překvapen, jak velkou odezvu máme. Nejen u lidí, kterým jídlo dovážíme, ale i v ulicích,“ zmínil v rozhovoru pro ORF Christian Gerzabek, jeden z iniciátorů akce. Rozvážky ulicemi Vídně jsou podle něj pro koně vítaným pohybem, s rozvozem jim ale pomáhají i cyklisté nebo řidiči automobilů, dodává.

Fiakry před hotelem připravené k rozvozu © Jürgen Beilein

 

Fiakr

Drožka je lehký, otevřený a odpérovaný nájemný povoz pro dva až čtyři cestující, tažený jedním nebo dvěma koňmi. Po roce 1900 vznikly také drožky poháněné benzinovým motorem a i v češtině užívali starší lidé název „drožka“ pro taxík až do konce 20. století.

Název „drožka“ je z ruského dorožki a znamenal lehký kočár nebo saně pro jízdu ve městě. Roku 1811 zavedl německý obchodník A. Mortgen v Berlíně nájemné „varšavské drožky“ (Warschauer Droschken). Když po roce 1910 převládly motorové drožky, přenesl se název na ně a v některých částech Německa se taxík dodnes hovorově nazývá Droschke. V Praze začaly jezdit nájemné koňské drožky roku 1856. Ve Francii, v Bavorsku a Rakousku se podobné kočáry nazývaly a někdy ještě nazývají fiakr podle pařížského Hotel St. Fiacre, kde vzniklo jejich první stanoviště. Úplný domovní šematismus král. hlavního města Prahy z roku 1879 rozlišuje mezi drožkou pro dva pasažéry a větším fiakrem pro čtyři.

Zdroj: Wikipedie