Praha 3 nainstalovala originální popelníky na cigaretové nedopalky

Radnice řeší odhozené cigaretové nedopalky na území své městské části. Pilotně rozmístila 10 unikátních nových popelníků.

 

Praha 3 si od pilotní instalace nových popelníků slibuje čistší ulice. „Nedopalek je odpadek jako každý jiný a do veřejného prostoru nepatří. Jeho úklid z některých povrchů je prakticky nemožný,“ vysvětluje Jiří Ptáček, starosta Prahy 3. Volně pohozený se rozkládá na prach obsahující toxický mikro plast. Tento proces trvá až 15 let.

Nové popelníky jsou navrženy výrazně, aby zaujaly na první pohled – vypadají jako velká cigareta. Praha 3 se inspirovala podobným projektem, který běží již několik let ve Vídni.

Celkem deset jich je umístěno v několika lokalitách: na Kostnickém náměstí, v ulici Seifertova, Lipanská, dva na Náměstí Jiřího z Poděbrad, na křižovatce Táboritská – Ondříčkova, Koněvova, Biskupcova nebo na křižovatce Vinohradská – Jičínská. Po ukončení probíhajících stavebních prací budou umístěny i na Tachovském náměstí a v Lukášově ulici. „Lokality pro umístění nových popelníků vybíráme podle jasně daných kritérií. Mezi ně patří třeba velký pěší provoz, absence košů, vstupy do metra, příchody k podchodům a zastávkám nebo oblíbenost lokality v zeleni,“ popisuje starosta.

Výsypy popelníků jsou naplánovány jednou za měsíc. Jedno takové vyprázdnění popelníku vyjde městkou část na 22 Kč. Pořízení popelníku včetně instalace stojí přibližně 3.500 Kč.

Radnice uvažuje o instalaci na dalších místech, pokud se pilotní projekt osvědčí.