Praha 3 pokračuje v pilotním projektu z loňského roku, kdy na ZŠ Jeseniova učili žáky angličtinu harvardští učitelé. Výuka probíhá od května.
„Praha 3 si vytkla cíl, aby deváťáci odcházeli s maturitní úrovní angličtiny. Od rychlého startu s rodilým mluvčím v útlém věku si slibujeme jak zlepšení znalosti angličtiny, tak motivaci dětí do budoucna se jazyk učit a používat jej. Jde také o unikátní možnost pro české učitele učit společně s učitelem americkým a vyzkoušet si jiné pedagogické postupy,“ uvádí místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl.
Radnice aktuálně objednala 12 lekcí. Výuka probíhá rovnou ve třech třídách, a to dvakrát v páté a jednou v deváté. Celkem tedy výuku absolvuje 65 žáků. Třídy jsou rozděleny na poloviny. České učitelky koordinují práci žáků ve třídě a výuku vede americký učitel – absolvent Harvardské univerzity – přes platformu Zoom na chytré tabuli. Kromě dynamických hodin s kvalifikovaným rodilým mluvčím jde i o příležitost pro české učitele seznámit se z první ruky s metodami výuky angličtiny pro cizince ve Spojených státech. „Pro mnohé žáky jde o vůbec první kontakt s rodilým mluvčím, což koresponduje se snahou městské části začít s cizími jazyky v co nejútlejším věku. Děti toto setkání velmi motivuje, posiluje jejich chuť se angličtinu učit a zabývat se jí i ve volném čase. A pro nás učitele jde o nabytí nových zkušeností z oboru. Jsem ráda, že si nyní mohou tandemovou výuku vedle mě vyzkoušet i další dvě kolegyně, Marie Komorousová a Kamila Půlpytlová. Pro mě to je rozhodně přínos,“ říká Hedvika Nováková, učitelka angličtiny na ZŠ Jeseniova.
Náklady plně hradí radnice Prahy 3. Výuka potrvá 4 týdny. Každý týden děti absolvují lekci v úterý, středu a čtvrtek. „Na podzim bychom tuto formu výuky rádi rozšířili a udělali z ní běžnou součást vzdělávání, které poskytují naše školy. Cílem je nyní hlavně sladit tento přístup se zde běžně dostupným hardwarovým a softwarovým vybavením, aby projekt šlo snadno nasadit i na dalších školách,“ dodává Štrébl.