Ve čtvrtek 26. září 2024 navštívil Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). Pro UCEEB návštěva ministra znamenala především možnost prezentovat členovi vlády špičkové výsledky výzkumu, který centrum realizuje. Mezi veřejnosti nejznámější patří například systém S.A.W.E.R., který dokáže získat vodu kondenzací i z pouštního vzduchu.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vzniklo v rámci programu Věda a Výzkum pro Inovace. Bylo otevřeno v polovině května 2014 jako mezioborový vědeckovýzkumný ústav ČVUT. Jeho cílem je přispívat ke snižování spotřeby energie a zatížení životního prostředí ve stavebnictví. V současné době působí v centru 18 výzkumných týmů, ve kterých pracuje téměř 200 odborníků zabývajících se například cirkulárním stavebnictvím, obnovitelnými zdroji energie, městskou ekohydrologií či vnitřním prostředím budov.
„Chtěli jsme panu ministrovi ukázat, že založení UCEEB byla dobrá investice, protože se nám daří výsledky našeho aplikovaného výzkumu dostávat do každodenního života. Během návštěvy jsme mu prezentovali některé projekty, na kterých jsme spolupracovali s partnery z průmyslu, a výsledky se úspěšně etablovaly na trhu,“ uvedl Robert Jára, ředitel ČVUT UCEEB s tím, že s ministrem Ženíškem jednali též o možnosti dalšího rozvoje prosperujících vědeckých center a hledali společně cesty, jak by mohl být UCEEB pro český průmysl i veřejný sektor ještě užitečnější.
Vláda mnohokrát deklarovala, že silné výzkumné prostředí je ve společném zájmu státu, veřejných výzkumných organizací i firemního sektoru. Společná diskuse o tom, jak posílit výzkum a inovace v Česku, je proto více než vítaná. Důležité je, aby se dařilo dostat vynálezy k výrobci a přes něj až k uživateli. Právě uplatnění vyvinutých technologií v praxi je cílem center aplikovaného výzkumu, mezi něž patří i UCEEB.
„Jsem rád, že za deset let své existence má za sebou UCEEB řadu úspěchů, které ukazují, jak důležité jsou inovace v oblasti stavebnictví a ochrany životního prostředí. Jsem rád za to, že jsem měl možnost vidět, jak výzkumníci ústavu pracují a jak konkrétně se výsledky aplikovaného výzkumu propisují do reálného světa. Jsou to úspěchy, které aplikovaný výzkum přináší, když se mu dostává dostatek podpory a probíhá v součinnosti s průmyslem. I v tomto ohledu může UCEEB vzorem pro ostatní,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Návštěvě pana ministra Ženíška na UCEEB
Při návštěvě pana ministra Ženíška na UCEEB mu byla prezentována i bohatá mezinárodní spolupráce centra a jeho příspěvky k mezinárodnímu výzkumu v oblasti udržitelného stavebnictví a energetiky.
„Naším záměrem bylo také upozornit pana ministra na potřebu strategického zaměření na energetiku a materiálovou efektivitu, protože to jsou oblasti, které mají v Česku silné podhoubí i potenciál pro rozvoj tuzemské ekonomiky,“ vyjádřil se Vojtěch Petráček, rektor ČVUT. Setkání se zúčastnila Veronika Kramaříková, prorektorka pro rozvoj a strategie ČVUT, která uvedla: „Každá součást ČVUT může předvést špičkové technologie a projekty, a ani UCEEB, který nedávno oslavil deset let svého založení, není výjimkou.“
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek si na UCEEB prohlédl systém S.A.W.E.R
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek si na UCEEB prohlédl systém S.A.W.E.R., který umí vyextrahovat vodu i z extrémně suchého pouštního vzduchu. Systém byl v roce 2020 na EXPO v Dubaji vyhlášen nejlepší inovací, o technologii byl dokonce natočen film Budiž voda a v současnosti existuje již třetí generace tohoto systému.
Během ministerské návštěvy na UCEEB ale byly představeny i další projekty. Šlo například o monitorovací systém vlhkosti dřevostaveb MoistureGuard, který umí zavčas detekovat u dřevostaveb problematická místa, jež ohrožuje vlhkost, a informovat uživatele dříve, než dojde k degradaci konstrukce. Pozornost upoutala i unikátní kogenerační jednotka WAVE, lehký obvodový plášť panelového typu ENVILOP na bázi dřeva či experimentální zelené střechy. projektu.
Zdroj: ČVUT