Džungle která nespí – večerní prohlídky ve skleníku Fata Morgana

Při večerní prohlídce zažijete tropický skleník Fata Morgana úplně jinak. Jednak teplota vzduchu a vlhkost je mnohem příznivější než za dne.

Džungle která nespí

Prohlídka trvá hodinu. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se postupně seznamujete s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Zaposloucháte se do poutavého výkladu průvodce, za zvuků džungle, žab i strašilek. Během prohlídky jsou cestičky ve skleníku osvětleny a průvodce navíc svítilnou přiblíží rostlinu, ke které právě podává výklad. Dozvíte se informace, ve které části světa rostlinu naleznete, nebo které z rostlin jsou jedovaté. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci a proto je skleník  plný zajímavých vůní. Slyšíte šumění vodopádu, kuňkání žabek i strašilky. Procházíte po lávce přes osvětlené jezírko a pozorujete v něm ryby, které jste viděli předtím při procházení tunelem a pozorovali je zdola přes sklo akvárií.Procházka večerním skleníkem je opravdu jedinečný zážitek.

Džungle která nespí
Džunle která nespí

Večerní prohlídky začínají  potrvají do 28.března. Každá prohlídka trvá přibližně jednu hodinu. Večerní provázení skleníkem Fata Morgana je třeba rezervovat předem pomocí   formuláře, který naleznete ZDE

Džungle která nespí

Časy prohlídek

v únoru v pátek i v sobotu také od 18 hodin
v březnu vždy v pátek a v sobotu od 18:50.

Džungle která nespí

Cena:

  • vstupné pro dospělé: 200 Kč/osoba
  • vstupné pro děti do 15 let a studenty do 26 let po předložení studentského průkazu: 100 Kč/osoba
  • vstupné pro děti 3–5 let: 50 Kč/osoba
  • děti do 2 let mají vstup zdarma

 

Skleník Fata Morgana

Tropický skleník Fata Morgana je součást Botanické zahrady hl. města Prahy, který se nachází mimo areál venkovních expozic na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci aridních (suchých) tropů a subtropů. Návštěvníka nejprve uvítá suchý australský buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskar. Dále se seznámí s vegetací jižního Mexika a několika oblastí Afriky. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les vlhkých tropů. Se sukulentní částí je spojen podzemní štolou raženou ve skále, na jejímž konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií obydlených množstvím tropických ryb a jiných živočichů. Jedná se vlastně o sladkovodní jezírko rozdělené proskleným tunelem na dvě poloviny. Pravá strana představuje vodní říše tropů starého světa, levá podvodní přírodu Jižní Ameriky. Celkový obsah vody v nádrži je 220 000 litrů, což z ní dělá největší rostlinami osázené sladkovodní akvárium na světě, přístupné veřejnosti. Nádrž je navíc unikátní svou rybí obsádkou – pohromadě zde žijí malé i obrovské ryby podobně jako v přírodě. Největší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Návštěvník může pozorovat život v tropických jezerech, tentokrát shora nad jejich hladinou, nebo se může na chvíli pozastavit na vyhlídkové terase a za zvuku blízkého vodopádu vnímat atmosféru pralesa. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Zastoupeny jsou zde rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice je věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.

Zdroj: Wikipedie