Co jsou kapesní tiskárny a jak vlastně fungují?

V dnešní době chytrých telefonů si denně u sebe nosíme tisíce fotek. Některé z těchto momentů si chceme zvěčnit i ve fyzické podobě. To ale nemusí nutně znamenat, že si je musíme tisknout na domácí tiskárně nebo dokonce navštívit specializovaný fotolab. Fotografie si totiž můžete takřka hned vytisknout na malé kapesní tiskárně.

Kapesní tiskárna aneb nové řešení tisku fotografií

Kapesní tiskárny či mobilní tiskárny jsou malá zařízení, která díky technologii bluetooth a speciální aplikaci, připojíte ke svému chytrému telefonu a již za pár kliků můžete mít fotografii na světě. Jsou lehké, malé a snadno se vejdou do kabelky či batohu, tudíž je můžete nosit všude s sebou. Zároveň potěší i ochránce přírody – tyto tiskárny neprodukují žádný odpad, protože nefungují na principu barevných cartridgí či tonerů. Používají se jenom speciální papíry, které jsou zcela recyklovatelné.

Kapesní tiskárny na trhu nejsou dlouho, ale již si stačily získat oblibu především mladších generací. V poslední době nacházejí své uplatnění hlavně při tisku fotografií ze společenských událostí, rodinných oslav a mimořádných momentů.

Malý tip: Máte ve svém okolí někoho, kdo velmi rád fotí a zrovna nevíte, co mu nadělit pod stromeček či k narozeninám? Volba je docela snadná – vsaďte na kapesní tiskárnu.

Tisk bez inkoustové či tonerové náplně

A na jakém principu tedy fungují? Na vytištění fotografie potřebujete pouze dvě věci – samotnou kapesní tiskárnu a fotopapír s technologií ZINK (Zero Ink), žádná barevná náplň není potřeba. Samotný fotopapír totiž v sobě barvy ukrývá, ale před použitím jsou pouhému oku neviditelné.

 

Fotopapír ZINK je rozdělen na 5 vrstev:

 

  • 1. vrstva je základní. Ta vytváří podklad. U některých typů kapesních tiskáren může obsahovat i samolepící stranu
  • 2 – 4. vrstva obsahuje barvy. Konkrétně azurovou, purpurovou a žlutou ve formě malých krystalů, které jsou aktivovány díky rozdílným teplotám a délce, jakou je teplota aplikována.
  • 5. vrstva je ochranná. Zamezuje tomu, aby se fotografie zničila světlem, vodou či teplem a také zajišťuje lesk.

Tiskárna po příkazu z aplikace začne na fotopapír aplikovat vysoké teploty. Podle toho, jaká barva se má aktivovat, jsou teploty různě vysoké a působí jinak dlouho. Ale nenechte se zmást, celý proces trvá necelých 30 vteřin. Poté již bude vámi požadovaná fotografie na světě.

Snadná úprava fotografií

Proces před samotným vytištěním je velmi snadný. V aplikaci je možnost snímek upravit a vylepšit. Můžete přidat rámečky, text, upravit jas, sytost barev a mnoho dalšího. Právě v této funkci mají kapesní tiskárny nesmírnou výhodu oproti fotoaparátům Polariod. Jakmile vyfotíte snímek na Polaroid, jeho finální podoba již změnit nelze. Snímek tedy nemusí být vždy podle vašich představ a přijdete o jednu náplň. U kapesních tiskáren si stačí dát pozor, že se vám vzhled fotografie v náhledu v aplikaci líbí a hurá tisknout.

Aplikace jsou vázány na konkrétní tiskárnu či značku, například HP Sprocket, Canon Mini Print, Intax mini Link a další. Jsou dostupné pro platformy Android i iOS, proto můžete mít jistotu, že tiskárna bude kompatibilní i s vaším telefonem či tabletem.