
Již ze školních lavic si pamatujeme, že bez vody není života.
Co si pamatujeme ze školy
Ve škole nás také učili, že zhruba miliarda lidí nemá přístup k čisté pitné vodě. Podle odhadů má v nejbližších letech toto číslo stoupat. Alarmující jsou i údaje o počtu lidí, umírajících každoročně na nemoci způsobené špatnou pitnou vodou a nedostatečnou hygienou.
Stav v České republice
Ani u nás nemůžeme být k otázce zajištění dostatečného množství pitné vody lhostejní. Dostáváme informace o úbytku povrchových a podzemních vod. Pokles srážek by se mohl projevit nejen problémy v zemědělství, ale také by mohl ve svém důsledku vést k nedostatku pitné vody. Zachycování dešťové vody do nádrží může pomoci zajistit zásoby užitkové vody, avšak pitnou vodu nelze dlouhodobě uchovávat v cisternách či nádržích, jelikož dochází k jejímu znehodnocení v důsledku množení škodlivých mikroorganismů. Vznikla proto potřeba hledat nové způsoby získávání a uchovávání pitné vody.

Systém Query®Water
Vystoupíte-li ze stanice metra Pankrác v Praze, možná Vás zaujme zvláštní dřevěný „kontejner“. Z boku je umístěno praktické nerezové pítko. Protože jsme lidé zvědaví, nejenže jsme vodu ochutnali, ale zajímalo nás také, co se v tomto objektu skrývá. Za dřevěným hrazením je umístěn atmosférický generátor vody QUERY®WATER.

Patentovaná technologie výroby čisté pitné vody přímo ze vzduchu
využívá charakteristiky absorpčního chladiče, kde vzdušná vlhkost kondenzuje na výměníku. Kondenzovaná voda poté je sedmistupňovou úpravou filtrována a následně mineralizována. Poté je upravena UV filtrací, která odstraní 99,9 % organických bakterií. Dále patentovaná filtrační úprava pitné vody upraví chuť, čímž poskytuje čistou a bezpečnou vodu, kterou lze hned pít. Tento atmosférický generátor je součástí produktové řady společnosti ECOONE Europe s.r.o., která je držitelem patentovaných technologií. Firma působí na trhu již 18 let a zaměřuje se na inovace v oblasti energetiky a mezi hlavní oblasti patří elektřina, vytápění, vzduch a voda.
Jednotky kondenzují vodu chlazením okolního vzduchu do rosného bodu a jsou tak vhodné i pro oblasti s nízkou vlhkostí. Tyto jednotky je možné nainstalovat kdekoliv, kde je nedostatek pitné vody. Další možností využití je náhrada podzemních rozvodů ve velkoměstech a tam, kde není možno zrekonstruovat potrubní systémy. Další využití se nabízí v zemědělství k zavlažování a jako krizové řešení a záložní zdroj vody pro oblasti zasažené živelnými pohromami.
Různé typy jednotek
- Velkokapacitní série jednotek vyprodukují od 1 000 do 20 000 litrů vody den. Ideální využití se nabízí k zavlažování v zemědělství. Překvapivé je však využití při zalesňování, které je komplikováno odvodňováním a půdní erozí. Kontejnerové řešení lze skrýt pod zeminou, aby bylo tepelně i hlukově izolováno a nenarušovalo život lesních zvířat. Produkce vody přispívá k obnovení spodního patra vegetace.
- Kromě využití ve městech k zavlažování parků, v zemědělství mohou menší jednotky schopné vyrobit 20 l denně sloužit v domácnostech, kancelářích i školách a nahradit tak nákup vod balených. Systém Nano filtrů zachytí nejen nečistoty, ale i hormony a pesticidy přítomné ve vodě. Tento atmosférický generátor vody pro domácnost naleznete i v nabídce internetového obchodu Alza.cz.
- Průmyslové a domácí jednotky schopné vyrobit až 100 litrů denně pokryjí běžné denní dodávky a jsou ideálním řešením pro energeticky soběstačný dům. Na komponenty systému poskytuje firma záruku 5 let.
Zdroje energie
Zajímalo nás, samozřejmě jaké zdroje energie lze pro fungování atmosférického generátoru vody využít. Mohou to být i dieselové generátory nebo je možné využít energii z alternativních zdrojů solárních či větrných.
Více informací naleznete ZDE