Vítej na světě II. Rodinný titul tanečního divadla na písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka na Nové scéně

Vítej na světě II je celovečerní rodinný titul tanečního divadla v interpretaci souboru Baby Balet Praha, mladších studentů konzervatoře Taneční centrum Praha. Poslední letošní uvedení úspěšné inscenace v Praze se uskuteční tento pátek 23. února 2024 od 19 hodin na Nové scéně Národního divadla. Rodinný titul na písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka vznikl na námět Vlasty Schneiderové.

Autorský tým zavedených tvůrců dětských choreografií reflektuje pět etap v životě člověka: narození, dětství, školní léta, pubertu a dospělost. Jednotlivých choreografií taneční koláže se kromě Vlasty Schneiderové ujali Tereza Hloušková, Tereza Chladová, Jan Schneider, Pavla Königsmarková, Antonín Schneider, Linda Svidró, Jitka Tůmová a Eliška Vodičková.

Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty čtyřiadvaceti písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které posloužily jako inspirace pro jednotlivé choreografie. Zdeněk Svěrák navíc k jednotlivým blokům přispěl i originálními autorskými texty, které také sám namluvil.

„Ani Jaroslava Uhlíře ani mne nikdy nenapadlo, že by naše písničky mohly sloužit jako inspirace pro baletní dílo,“ říká Zdeněk Svěrák. „Ale stalo se a povedlo se. A těší nás, s jakou chutí a nápaditostí to mladí tanečníci provedli.“

Inscenace Vítej na světě II

Inscenace Vítej na světě II není určena výhradně dětem, představení je zážitkem pro všechny věkové kategorie. Prostřednictvím tance, scénických prvků a doprovodnou projekcí se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou obsažené v textech písní. Tímto způsobem se stává univerzálním dílem, které je atraktivní prakticky pro všechny generace diváků.

Baby Balet Praha

Baby Balet Praha je komorní soubor složený z nejlepších studentů nižších ročníků konzervatoře Taneční centrum Praha (3. – 5. ročník osmiletého studia). Soubor byl založen v prosinci roku 2003, od září 2008 je produkován uměleckou agenturou Mezinárodní centrum tance, z. s. Vítej na světě II bylo první ‚postcovidovou‘ premiérou souboru, kterou studenti nastudovali již ve svém novém sídle – v Domě tanečního umění. Představení mělo premiéru v březnu 2023. Producentem představení je Mezinárodní centrum tance.

Tvůrčí tým

  • Námět, scénář a režie: Vlasta Schneiderová
  • Choreografie (abecedně): Tereza Hloušková, Tereza Chladová, Pavla Königsmarková, Antonín Schneider, Jan Schneider, Vlasta Schneiderová, Linda Svidró, Jitka Tůmová, Eliška Vodičková
  • Hudba: Jaroslav Uhlíř
  • Texty: Zdeněk Svěrák
  • Kostýmy: Roman Šolc, Markéta Kubíčková
  • Realizace kostýmů: FAMOOD
  • Scénografie: Roman Šolc, Viktor Svidró a choreografové
  • Projekce: Viktor Svidró, Vladimír Sojka
  • Nahrávka zvukové stopy: Ondřej Urban
  • Producent: Mezinárodní centrum tance, z.s.

Foto: Serghei Gherciu