Sopranistka Zuzana Marková vystoupí jako Gilda v Římě ve Verdiho opeře Rigoletto

Římská opera uvede v rámci letního operního open air festivalu v Terme di Caracalla  Verdiho mistrovské dílo „Rigoletta“ během čtyř večerů od 3. do 10. srpna s českou sopranistkou v hlavní ženské roli.

Zuzana Marková

Zuzana Marková byla pro účast v produkci oslovena na poslední chvíli jako záskok.  Roli Gildy již mnohokrát ztvárnila, např. ve Frankfurtu nad Mohanem nebo na festivalu v Maďarsku, a navíc už dříve spolupracovala s režisérem této produkce – Damianem Michielettim v prestižní londýnské Královské opeře v Covent Garden.

„Verdiho hrdinky zpívám velice ráda a s gustem, jsou plné emocí a dramatu i efektních melodií, ať už je to Gilda nebo Violetta,“ říká Zuzana Marková. „Je také velmi zavazující zpívat Verdiho hudbu v jeho rodné zemi, Italové v jeho případě opravdu nic neodpustí.“

Zuzana Marková – Gilada

Damiano Michieletto děj zasadil do kriminálního polosvěta:

„Je jedním z nejvýznamnějších režisérů novodobé generace,“ zdůrazňuje zpěvačka a pokračuje: „Zpívala jsem už v jeho v inscenaci Donizettiho opery Don Pasquale v Royal Opera House v Londýně. Příští rok mě v benátské La Fenice čeká další produkce s ním, bude to Don Giovanni, kde ztvárním Donnu Annu.“

Římská produkce Rigoletta byla poprvé uvedena v létě 2020 v prostoru Circo Massimo.

 Režisér nyní přetvořil svůj projekt právě pro open air produkci v Terme di Caracalla. 

„Inscenace je to velice působivá a  strhující,“ popisuje Zuzana Marková. „Během děje opery jsou promítány jak záběry, které jsme natáčeli v terénu, tak i momentální z jeviště, máme kolem sebe steady camery, které nás live zabírají. Moc se na to těším. Gilda je nesmírně náročný part, oplývá křehkostí, ale i požadavky na patřičné hlasové zvládnutí role. Navíc jde o hodně očekávanou produkci, v roce 2020 byla inscenována během covidu s fyzickými odstupy mezi představiteli.“

Zuzana Marková – Gilda

Hudebně produkci řídí Riccardo Frizza, dalšími hlavními účinkujícími jsou Roberto Frontali, který ztvární titulní roli Rigoletta, Piero Pretti  zpívá Vévodu z Mantovy, Martina Belli a Riccardo Zanellato vystoupí v roli Maddaleny a Sparafucileho.

Na italských operních scénách, samozřejmě kromě mnoha hostování po celém světě, slavila mladá česká umělkyně už mnoho úspěchů – například ve Veronské aréně roli Violetty Valéry zpívala ve dvou po sobě následujících sezonách, dále kromě Říma vystoupila také v Benátkách, kam se v příští sezoně vrací v roli Donny Anny, zpívala také ve Florencii, Janově, Palermu, Neapoli, Bologni a Anconě.  Pro své velké podzimní turné 2022 si ji jako partnerku vybral Andrea Bocelli.

Čeští diváci se mohou těšit na umění Zuzany Markové už v srpnu a září 2023. Hned na začátku sezony vystoupí čtyřikrát v pražské Státní opeře v roli Violetty Valéry, následovat budou i čtyři představení Dona Giovanniho, kde si zazpívá Donnu Annu.

Opera di Roma

Opera di Roma je jedním z nejvýznamnějších operních divadel na světě: Teatro dell’Opera di Roma se může pochlubit hudební tradicí pod čestným vedením maestra Riccarda Mutiho. Římská opera byla založena v roce 1880 a nabízí širokou škálu oper, baletů a koncertů. V létě se představení přesouvají do velkolepého monumentálního komplexu Terme di Caracalla, tzv. Caracallových lázní, které široká veřejnost mohla spatřit roce 1990 při televizním přenosu jako dějiště legendárního úplně prvního koncertu Tří tenoristů.

 

Foto: di Fabrizio Sansoni