Queer Kino uvede do kin belgické drama Lola o rodinných vztazích

13 .srpna vstoupí do českých kin belgické drama Lola o dívce, která se po smrti své matky vydá rozprášit její popel v moři. Společnost jí dělá zamlklý otec, se kterým se Lola už prakticky nestýká. Vyhodil ji totiž z domu, když zjistil, že Lola je trans. Ona se tak musí protloukat životem, jak se dá… Změní dlouhá cesta autem na místa, kde dříve byli tak šťastní, jejich vztah? Je vůbec možné zapomenout na minulost?

 

Lola pro nás jasnou byla volbou jako čtvrtý snímek v rámci Queer Kino distribuce. V českém prostředí se jedná o obzvláště citlivé téma, a to i z toho důvodu, že ČR jako jedna z mála zemí vyžaduje po trans lidech sterilizaci před úředním uznáním změny pohlaví,” říká Pavel Bicek, zakladatel distribuce Queer Kino. „To, s jakými šílenými překážkami se trans lidé setkávají v českém zdravotnickém prostředí, je pro většinu lidí u nás nepředstavitelné. Tento film může pomoci bližšímu pochopení problému,” dodává.

 

Film Lola pojednává o doposud tabuizovaném tématu tranzice mladých lidí a jejích dopadech na rodinné vztahy. Již druhý celovečerní film Laurenta Micheliho získal sedm nominací na Magritte Awards, včetně té za nejlepší film nebo režii, a nominován byl i na cenách César v kategorii nejlepší zahraniční snímek. V hlavní roli se divačkám a divákům představí debutující trans herečka Mya Bollaers, jejíž obsazení je dalším krokem v podpoře trans-vizibility nejen na plátně. Micheli i Bollaers se také zúčastní slavnostní premiéry ve velkém sále kina Lucerna.

 

Queer Kino je distribuční značkou queer filmového festivalu Mezipatra. Doposud představila publiku v celé České republice filmy Zatoulaný (Sauvage, r. Camille Vidal-Naquet, Francie, 2018), Matthias a Maxime (Matthias et Maxime, r. Xavier Dolan, Kanada, 2019) a švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí (And Then We Danced, r. Levan Akin, 2019).