Praha konečně uslyší a uvidí Štefana Margitu v jeho životní roli!!! Na konci května hned dvakrát v pražském Fóru Karlín!!!

Role poloboha Ohně Logeho v opeře Richarda Wagnera Zlato Rýna je opernímu tenoristovi Štefanovi Margitovi (62) zřejmě souzená. Hrál a zpíval ji už v Lisabonu (2006), San Franciscu (2008, 2011, 2018), Mnichově (2012, 2013), Amsterdamu (2014), Houstonu (2014), Chicagu (2016) a v newyorské Metropolitní opeře (2012, 2013). Zahraniční kritici se vzácně shodují v tom, že Štefan Margita patří v současnosti k nejlepším představitelům této role na světě. A u příležitosti oslav 150 let od prvního uvedení Wagnerovy opery Zlato Rýna v Mnichově v roce 1869 se Štefan Margita v roli, která mu mj. přinesla světové renomé, představí v koncertním provedení této opery konečně i v Praze.

Konkrétně v pražském Fóru Karlín 23. a 26. května letošního roku. Slovenský tenorista má za sebou letos už účinkování v Janáčkově opeře Z mrtvého domu ve francouzském Lyonu a poprvé si zahrál a zazpíval roli braniborského kurfiřta Friedricha Wilhelma v opeře Hanse Wernera Henzeho Princ z Homburgu ve stuttgartské Státní opeře. „Říká se, že doma není nikdo prorokem, a proto jsem moc zvědav, jak přijme Wagnerovu operu Zlato Rýna tuzemské publikum. Polobůh Ohně Loge je velký intrikán a velký hybatel děje v první a nejkratší Wagnerově opeře z jeho operního cyklu a legendární ságy Prsten Nibelungův. Loge pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten. Je to náročná a přitom pro mne velmi vděčná role, ve které mám co hrát a zpívat. Už i kvůli tomu, že během 150 min. trvající opery prakticky neopustím jeviště. Ve světě jsem se v této opeře představil v nejrůznějších inscenacích. I v těch hodně moderních“, říká Margita. „Před jízdou autem upřednostňuji létání, dokonce nemám ani řidičák a v americkém Houstonu jsem se musel před pěti lety za několik dní naučit pro roli Logeho jezdit na elektrické dvojkolce segway. I když jsem to zvládnul, stejně jsem musel dávat neustále pozor, abych do někoho na jevišti nevrazil“, dodává hvězdný tenorista.

Na zkoušce Wagnerovy opery Zlato Rýna v americkém Houstonu (2014)

Ve všech světových operních domech, kde Štefan Margita Logeho hrál a zpíval, ho viděla i jeho manželka Hana Zagorová, která s výjimkou jedné opery v Paříži viděla svého manželka na všech jeho zahraničních premiérách. „Štefan je jako Loge skutečně báječný a tahle role mu nesmírně sluší a může v ní naplno ukázat šíři svého pěveckého a hereckého talentu“, říká devítinásobná Zlatá slavice. Ta byla v roce 2013 přítomna i na premiéře Zlata Rýna v newyorské Metropolitní opeře, na kterou se na Štefana přišli podívat i jejich přátelé, manželé Martina a Miloš Formanovi. A protože roli Wotana hrál a zpíval v New Yorku v současnosti nejslavnější světový basbarytonista, Velšan Bryn Terfel, který se přátelí s legendárním rockerem Stingem, potkal se náš pár v šatně v MET i se zakládajícím členem skupiny Police.

Koncertní provedení opery Zlato Rýna Richarda Wagnera bude v pražském Fóru Karlín nastudováno v německém originále s českými a anglickými titulky. Pražské publikum se v této opeře může vedle Margity těšit na prvotřídní zahraniční wagnerovské pěvce. Např. na lotyšského basbarytonistu Egilse Silinse v roli nejvyššího boha Wotana, na německého basbarytonistu Thomase Gazheliho v roli král skřetů Albericha, nizozemského tenoristu Arnolda Bezuyena a německého basistu Christiana Hübnera. A hvězdné bude i obsazení hlavních ženských postav v této opeře.  Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá slavná německá pěvkyně Ursula Hesse von Steinen a roli vševědoucí bohyně Erdy přijala německá altistka Renée Morloc, kterou známe z obsazení pražské inscenace Wagnerovy tetralogie z roku 2005. Vedle hostujících mezinárodních hvězd nebudou chybět vynikající čeští sólisté – Kateřina Kněžíková, Jana Horáková Levicová, Václava Krejčí Housková a Jiří Rajniš. Koncertní provedení celého Zlata Rýna zazní v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera.

Pražský vizuál letošního koncertního uvedení Wagnerovy opery Zlato Rýna v pražském Fóru Karlín