Opera Národního divadla uvádí exkluzivní řadu písňových recitálů

Sólisté Opery Národního divadla a Státní opery vystoupí v unikátní řadě osmi písňových matiné, která se odehrají na jevišti Stavovského divadla, kde budou nejen účinkující, ale také místa pro diváky.

Osm komorních písňových recitálů

Jeviště Stavovského divadla se stane od 23. září dějištěm celkem osmi komorních písňových recitálů, které protknou celou operní sezonu. „Uvedením písňových recitálů chceme splatit určitý dluh tomuto žánru, který je tak specifický, velmi důležitý pro rozvoj našich sólistů a bohužel často opomíjený,“ říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.

Unikátní je už samotné provedení: vzájemná blízkost interpretů a diváků, kteří budou usazeni přímo na jevišti Stavovského divadla, umožňuje intenzívní vzájemné prožití přednášených skladeb a mimořádný zážitek zvýrazněný jindy skrytým prostředím divadelního jeviště i samotným okolím staré Prahy.

„Dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla navážou na úspěšné provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023, při kterém jsme si ověřili nejen akustické možnosti prostoru obvykle vymezeného pouze účinkujícím,“ říká dramaturg cyklu Beno Blachut ml.

Dramaturgie recitálů, která ve své jarní části rozšiřuje svůj záběr s ohledem na Rok české hudby 2024, vybrala k provedení díla Richarda Wagnera, Carla Marii von Webera, Franze Liszta, Františka Škroupa, Ladislava Dusíka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, Pavla Haase a mnohých dalších.

Vystoupí například Kateřina Kněžíková, která za svou interpretaci převážně francouzských písní na albu Phidylé pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Roberta Jindry získala cenu BBC Music Award, sólistka drážďanské opery Štěpánka Pučálková, která nedávno pro záznamy České televize interpretovala například Ostrčilovu baladu Osiřelo dítě nebo altové sólo Písní z Gurre, Michaela Zajmi, Yukiko Kinjo, Arnheiður Eiríksdóttir, Markéta Klaudová, Martin Šrejma, Daniel Matoušek, Lukáš Bařák, Jaroslav Březina, Josef Moravec, Miloš Horák a mnozí další.

„Vedle renomovaných pěvkyň a pěvců Opery Národního divadla a Státní opery byly přizvány také studentky a studenti Pražské konzervatoře a HAMU, protože věříme, že podpora jejich talentu je důležitou investicí do budoucnosti naší hudební kultury,“ zdůrazňuje Beno Blachut ml.

Provedení klavírních partů, které si často nezadají s virtuózními sólovými klavírními skladbami, se ujali spoluautor projektu Zdeněk Klauda, Martin Levický, Bronislav Procházka, Lucie Pirochová a David Švec. Pro zajištění mimořádného zážitku byla navázána spolupráce se společností C. BECHSTEIN EUROPE s.r.o., která patří mezi nejprestižnější výrobce klavírů, k nimž v minulosti usedali mimo jiné právě Franz Liszt či Richard Wagner.

Dále v rámci těchto komorních koncertů vystoupí Ševčík Quartet a Krása Quartet s klarinetistou Jaroslavem Mejsnarem.

Písňové recitály v sezoně 2023/2024:

Písňový recitál I

23.9. 2023

Wagner – Škroup – Smetana

Štěpánka Pučálková, Tereza Papoušková, Martin Šrejma, klavír: Zdeněk Klauda

Ševčík Quartet

Písňový recitál II

7.10. 2023

Beethoven – Weber – Liszt

Kateřina Kněžíková, Daniel Matoušek, Miloš Horák, klavír: Martin Levický

Jaroslav Mejsnar & Krása Quartet

Písňový recitál III

28. 10. 2023

Kittl – Titl – Blodek

Michaela Zajmi, Lukáš Bařák, klavír: Bronislav Procházka

Písňový recitál IV

11. 11. 2023

Škroup – Rössler-Rosetti – Dusík

Yukiko Kinjo, Josef Moravec, klavír: Lucie Pirochová

Písňový recitál V

17. 2. 2024

Tomášek – Voříšek

Magdaléna Hebousse, Yukiko Kinjo, Anna Moriová, Jaroslav Březina,

klavír: Martin Levický

Písňový recitál VI

23. 3. 2024

Kalivoda – Veit

Arnheiður Eiríksdóttir, Daniel Matoušek, klavír: Zdeněk Klauda

Písňový recitál VII

  1. 4. 2024

Dvořák – Suk – Novák

Markéta Klaudová, Michaela Zajmi, Josef Moravec, klavír: David Švec

Písňový recitál VIII

18. 5. 2024

Janáček – Haas – Reichl

Marie Šimůnková, Martin Šrejma, Roman Vocel, klavír: Lucie Pirochová

Více informací naleznete ZDE

Zdroj: Národní divadlo