Top news

Národní divadlo uvádí v obnoveném nastudování operu Werther

Opera Werther, již Jules Massenet složil na námět slavného románu Johanna Wolfganga Goetha, patří k nejúspěšnějším dílům francouzské operní literatury. inscenace v režii legendárního Willyho Deckera a pod hudebním vedením sébastiena roulanda bude opět uvedena 13. března v Národním divadle.

Román Utrpení mladého Werthera

Román Utrpení mladého Werthera, který Johann Wolfgang Goethe napsal koncem 18. století, se stal ihned po svém vydání kultovní knihou, v níž čtenáři nacházeli sami sebe. Romantický příběh, v němž se mladý Werther zamiluje do krásné Charlotte, která je ale zasnoubená s jiným mužem, totiž zcela vystihl ducha doby. Kladl důraz na lidskou emocionalitu (oproti chladnému racionalismu osvícenství) a na touhu dosáhnout svobody navzdory dobovým konvencím.

O více než sto let později inspiroval tento příběh i francouzského skladatele Julese Masseneta, jehož sugestivní hudba podtrhuje příběh nenaplněných vášní. Massenetův kompoziční styl, kterým navázal na Charlese Gounoda a Ambroise Thomase, upoutá bohatou melodičností a barevnou orchestrací, v níž byl autorovi vzorem i Richard Wagner.

Werther

Inscenace německého režiséra Willyho Deckera, kterou nyní Opera Národního divadla uvádí, byla v Národním divadle poprvé uvedena v roce 2018 a nyní se vrací na repertoár.

„Inscenace, kterou jsem viděl v době, kdy jsem se připravoval pro působení v Praze, se mi velmi líbila, ale bohužel ji nebylo možné kvůli pandemii obnovit. Jsem rád, že se nám to nyní daří,“ říká per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery, který měl tu možnost s Willym Deckerem v minulosti pracovat. „Když jsem na začátku 80. let začínal jako mladý asistent režie v Kolínské opeře, byl Willy Decker hlavním režisérem a mým prvním šéfem. Byl to nesmírně inspirativní režisér, který měl odvahu osvětlit klasická díla a dokázal svým obrovským nasazením nadchnout všechny zúčastněné. Později, už jako šéf opery v Oslu, jsem měl to potěšení pozvat ho k nastudování Janáčkovy Káti Kabanové, což se ukázalo jako velký úspěch.“

K opětovnému uvedení nyní dochází pod hudebním vedením dirigenta Sébastiena Roulanda.

„Werther je jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejkrásnějších oper francouzského repertoáru, byť není v zahraničí tak známá jako Bizetova Carmen. Jde ale o operu, jež posluchače okouzlí působivou hudbou i příběhem lásky, který ukazuje jistou krásu utrpení,“ říká Sébastien Rouland. „Od první chvíle, co jsem tady, jsem navíc okouzlen úrovní zpěváků, kteří dosahují té nejvyšší kvality, stejně jako lehkostí hry i nasazením orchestru,“ dodává.

V roli Werthera se alternují Alejandro Del Angel a Kyungho Kim, v roli Charlotte Arnheiður Eiríksdóttir a Štěpánka Pučálková.

Werther

Hudba: Jules Massenet

Termíny představení: 13., 15., 20. a 26. března, 5. a 19. dubna, 3. května 2025

INSCENAČNÍ TÝM:

  • Dirigent: Sébastien Rouland
  • Režijní koncepce: Willy Decker
  • Režie obnoveného nastudování: Miro Pavlovič
  • Kostýmy: Wolfgang Gussmann
  • Sbormistr Kühnova dětského sboru: Jiří Chvála

OBSAZENÍ:

  • Werther: Alejandro Del Angel / Kyungho Kim
  • Charlotte: Arnheiður Eiríksdóttir / Štěpánka Pučálková
  • Sophie: Zuzana Marková / Jekatěrina Krovatěva
  • Albert: Jiří Brückler / Pavol Kubáň
  • Městský správce: Zdeněk Plech / Jerzy Butryn
  • Johann: /avel Švingr / Jan Hnyk
  • Schmidt: Peter Malý / Raman Hasymau

Zdroj: Národní divadlo

Foto: P. Hejný