Studenti FAMU opět zazářili

Nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film zcela v jejich režii. K letošnímu ročníku cen Český lev byly ve spolupráci Mattoni 1873 a Státního fondu kinematografie oznámeny nominace na prestižní nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Nominace byly opět v režii studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU), kteří pobrali všech pět nominací. Kdo nakonec cenu získá, se dozvíme na slavnostním vyhlášení Českého lva 9. března v Rudolfinu.

Nominace na Cenu Magnesia

I letošní nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film ovládli studenti FAMU – získali všech pět nominací. Nominovanými filmy letošního ročníku v této kategorii jsou: Deniska umřela (Philipp Kastner), Electra (Daria Kashcheeva), Jsme v tom spolu (Anna Wowra), Osmý den (Petr Pylypčuk) a Doprovázení (Vojtěch Konečný).

Český lev

Čtyři z pěti nominovaných studentských snímků budou zároveň bojovat o sošku Českého lva, a to v kategoriích Krátký film a Animovaný film. Jedná se o filmy: Deniska umřela z dílny filmaře Philippa Kastnera a Electra úspěšné režisérky Darii Kashcheevy (kategorie Animovaný film). A snímky Jsme v tom spolu režisérky Anny Wowra a Osmý den Petra Pylypčuka (kategorie Krátký film).

Finanční odměna

Ocenění pro začínající tvůrce je spojeno s finanční odměnou ve výši 100 000 Kč, což představuje významnou podporu pro mladé filmaře. Letošní úspěšná řada nominací znovu potvrdila výjimečnou kreativitu a dominanci studentů FAMU, kteří se stávají klíčovými hráči na poli českého filmového průmyslu. O přínosu studentského ocenění svědčí i pohled nominovaných filmařů, např.

Petra Pylypčuka s filmem Osmý den: “Díky Ceně Magnesia je možné představit skvělé studentské filmy širšímu publiku, které by k nim jinak nenašlo cestu a zároveň vzdát poctu různorodosti a kvalitě těchto děl.“

Důvodem dominance FAMU je i tvůrčí prostředí, které mladým filmařům poskytuje. Philippe Kastner, autor animovaného snímku Deniska umřela roli FAMU přibližuje: “FAMU mi dala zadání a prostor, kde můj film uskutečnit. Na klauzurní projekci jsem dostal zajímavou zpětnou vazbu od pedagogů, kteří film viděli většinou poprvé. Ve filmu jsem díky nim provedl pár úprav, o kterých dnes vím, že vedly k lepšímu výsledku.” Petr Pylypčuk v souvislosti se školou zdůrazňuje především důležitost spolupráce s kolegy, kterou si během studia osvojil: „FAMU mě naučila, jak klíčová je spolupráce s ostatními. Právě spolupráce s nadanými lidmi dala mým filmům přidanou hodnotu.“

Český film v dobrých rukách

Úspěch nastupující generace filmařů slouží zároveň jako důkaz, že budoucnost českého filmu je v dobrých rukou mladých a nadějných tvůrců. Kdo Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získá, se dozvíme na slavnostním vyhlášení cen Český lev, které se uskuteční 9. března v Rudolfinu.

Nominace na Cenu Magnesia:

  • Deniska umřela, režie Philippe Kastner, FAMU
  • Electra, režie Daria Kashcheeva, FAMU
  • Doprovázení, režie Vojtěch Konečný, FAMU
  • Jsme v tom spolu, režie Anna Wowra, FAMU
  • Osmý den, režie Petr Pylypčuk, FAMU

Anotace:

Deniska umřela (+nominace nejlepší animovaný film)

Philippe Kastner           Krátkometrážní / Animovaný     9 min               Producent – Tomáš Šimon

Přestože se na ni snažíme vnitřně připravit, smrt domácího mazlíčka nás mnohdy zaskočí. Deniska umřela je příběh o chlapci a jeho fence, jejíž náhlá smrt mu přinese mnoho trápení. Pohroužen v hlubinách smutku ale nakonec přijde na to, že smrt nemusí nutně znamenat, že by ho Deniska zcela opustila.

 

Electra (+nominace nejlepší animovaný film)

Daria Kashcheeva         Krátkometrážní            27 min             Producent – Martin Vandas, Zuzana Křivková

Elektřin komplex v elektrizujícím filmu. Dušezpytný námět o předčasném dospívání se potkává s explozivní imaginací, pomocí níž se režisérka noří do hrdinčiných traumatických vzpomínek ve všech odstínech monoklů. Setrvale hravý a místy hrozivý film nejen o tom, jak najít vztah ke svému vlastnímu tělu.

Doprovázení

Vojtěch Konečný          Krátkometrážní / Drama           28 min             Producent – Peter Poch, Adéla Konečná, Vojtěch Konečný

Praktická lékařka Kamila doprovází svého 90letého otce a Alzheimerovou chorobou postihnutou maminku v jejich finálních stádiích života. Zatímco bojuje s otcovým rozdílným pohledem na život a na smrt, Kamila se také snaží připravit na nejhorší. Na okamžik, který je nevyhnutelný, který ale rovněž může přinést určité vysvobození a přijetí.

 

Jsme v tom spolu (+nominace nejlepší krátký film)

Anna Wowra                Krátkometrážní            22 min             Producent – Alžběta Málková

Viki, Sára a Kiki se kamarádí odmalička, drží při sobě a jsou si pro sebe oporou v nepříznivém prostředí. Spojuje je naivita vlastní jejich věku a sen o tom, že konečně vypadnou z rodného města. Šanci ale dostane pouze jedna z nich. Dokážou se s tím vyrovnat?

Osmý den (+nominace nejlepší krátký film)

Petr Pylypčuk   Krátkometrážní / Drama / Psychologický           20 min             Producent – Kryštof Burda, Tomáš Pertold

Členové náboženské sekty se shromažďují u jezera v lese. Připravují se na křest, který se má konat další den v jezeře, dospívající Anna ale má své vlastní plány. Má plné zuby života ve striktní komunitě a touží po tom poprvé zažít svobodu.

Cena Magnesia

Studenti uměleckých škol do kategorie Cena Magnesia hlásí své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Alexandra Gabrižová (MIDPOINT Institut), Lenka Tyrpáková (Finále Plzeň / Pragueshorts), Pavel Horáček (Anifilm), Martin Horyna (MFF Karlovy Vary / Pragueshorts) a Vítězslav Chovanec (Czech Film Center) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů.

O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2023 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se uchází finálová pětice zvolená porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873. Vítěz bude vyhlášen 9. března 2024 na slavnostním předávání Českých lvů. 

Tvorba letošních pěti finalistů odráží kvalitní produkci studentů Filmové a divadelní fakulty Akademie múzických umění, jejíž studenti letos obsadili všech pět nominací. Tento ročník představí filmy Doprovázení Vojtěcha Konečného, Jsme v tom spolu Anny Wowra, Osmý den Petra Pylypčuka a dva animované filmy – Electra Darii Kashcheevy a Deniska umřelaPhilippa Kastnera.