ČT a přední animátoři bojují s trudomyslností země v době virové. Vytvořili nápadité spoty

Spolu to zvládneme – slogan, který se rozšířil po celé zemi během epidemie a shrnuje tak to, co je třeba dělat, aby brzy pominula. Česká televize proto oslovila přední tvůrce animovaného filmu napříč generacemi, aby vytvořili na toto téma krátké spoty, které by unavený národ povzbudily. ČT je uvede každou středu mezi pořady Nemocnice v přední linii a Linka 1212. K vidění budou i v archivu na webu ČT.

Sedm animovaných spotů

„Jako příspěvek k naší společné snaze překonat současnou krizi jsme připravili do vysílání sedm animovaných jinglů vyjadřujících myšlenku, která v posledních týdnech získala zvláštní důležitost, myšlenku sounáležitosti a naděje. Spojili jsme se tedy s významnými tvůrci animovaného filmu a vytvořili na toto téma krátký originální spot jako podporu, povzbuzení a poděkování všem, kteří se s touto situací musí vypořádat,“ říká Barbara Johnsonová, v jejíž tvůrčí producentské skupině projekt vzniká.

Do projektu se zapojili významní animátoři

Animátoři, kteří se do projektu zapojili, jsou Daria Kashcheeva, David Štumpf, Libor Pixa, Maria Procházkova, Jakub Kouřil, Michal Žabka. Sedmý spot Daniela Špačka pak vznikl speciálně pro Déčko. „Chtěl jsem pracovat s něčím, na co jsem nejvíc hrdý a tím je svět oveček, což je naše takové veřejnoprávní stříbro. Povolal jsem celý tým v čele s Tomášem Holubem a Tadeášem Vjerčákem a vytvořili jsme dílo s krásným poselstvím. Oproti jiným jsme měli výhodu, že jsme tvořili pro děti. Nemuseli jsme a nechtěli jsme mluvit o epidemii v pandemické podobě. To dětští diváci neřeší. Je trápí, že nemohou ven a nemohou být spolu s kamarády.“ Jednou z mladých nadějných autorek je i Daria Kashcheeva, která letos získala od Americké filmové akademie nominaci za nejlepší krátký animovaný film. „Hned jsem si řekla, že bych se do projektu chtěla zapojit. Chtěla jsem tím jako tvůrce přispět k zlepšení nálady během takových nejistých časů. Už hned během telefonátu s Českou televizí mě napadla myšlenka, že by můj jingl mohl být spojený s tím, jak se v Čechách a na Moravě šily roušky. Tato občanská iniciativa a projev solidarity mě naprosto fascinoval a inspiroval. Proto jsem to chtěla zaznamenat.“

Krátká videa naleznete ZDE