Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou 2018

Z nenápadné výstavy betlému v Muzeu v Lomnici nad Popelkou, která se poprvé uskutečnila před sedmnácti roky, se mezitím stala tradice. A ani letos tomu nebude jinak.

Premiéra nových exponátů

Premiéru bude mít hned několik exponátů, které ještě nebyly vystaveny. Dominantním kusem se stane výrobek řezbářky paní Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách. Netradiční polychromovaný betlém bude mít věrnou podobu a tvar nedávno zrekonstruované lomnické kapličky na Podměstí za viaduktem, skládající se ze Svaté rodiny, oslíka s volkem v interiéru, a na střeše sedícími třemi andělíčky, vyřezanými v nezaměnitelném až pohádkovém autorčině rukopisu. Zmíněný betlém bude poté trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k  potěše současníků i budoucích generací.

Mnoho řezbářů

Z dalších řezbářů a jejich prací, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hrabu, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, paní Divišovou, Dubskou, manželé Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří. Po delším čase bude vystaven nejstarší trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, zhotovený pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové v roce 2003.

 

Betlém z perníku a další zajímavosti

Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Pořadatelé připraví také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně nově opravených kusů. Jednat se bude o nově zrestaurované skříně a truhly, chybět nebude ani exponát vyrobený v roce 1735, nejstarší dochovaný datovaný kus v Čechách na sever od Prahy.

Část vánoční výstavy nazvaná „Křehká krása“ bude věnována ukázkám historických i novějších vánočních ozdob na stromky, které neodmyslitelně patří k jednomu z významných znaků českých vánoc.Výstava bude zpřístupněna v sobotu 1. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin v rámci příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky bude připravena možnost zdobení perníčků, včetně zakoupení čerstvých zákusků.

Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování našim příznivcům je připraveno v pořadí již třetí „Zpívání mezi betlémy“ v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve středu 12. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle v neděli 6. ledna 2018 od 17 hodin.

Tak přijďte pobejt a zastavit se v předvánočním shonu a užít si romantiku vánoc.