Mladí ladí dětem zve na hudební cestu světem s Oranem Etinem

Festival Mladí ladí jazz i v této nelehké době myslí na nejmenší a chce podpořit jejich kreativitu a osobní rozvoj navzdory složitým podmínkám. S projektem Mladí ladí dětem proto vstupuje do on-line světa a připravuje seriál devíti hudebních lekcí s americkým jazzmanem a držitelem ceny Grammy, Oranem Etkinem. Hudební výchova se na školách stále nevyučuje a seriál tak nabídne nejen zábavu, ale i možnost kreativního hudebního vzdělávání v uceleném cyklu. Oran Etkin je autorem unikátní vzdělávací hudební metody Timbalooloo, díky níž si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe, a je s úspěchem praktikována v celé řadě zemí.


Oranovi Etkinovi v seriálu sekunduje zpěvačka Marta Kloučková. Dalšími hosty jsou akordeonista Michal Marcin, perkusista Papis Nyass či kontrabasista Pavel Husa. Společně děti i rodiče pozvou na putování za hudbou různých světů i žánrů. Zastaví se například za americkými jazzmany, za bubeníky v Africe nebo Brazílii, budou objevovat kořeny romské hudby a samozřejmě nebudou chybět ani české písničky. “Vzhledem k tomu, že se letos s dětmi osobně nemůžeme vidět a kroužky a další zájmové aktivity jsou zavřené, rozhodli jsme se pozvat Orana do Prahy a natočit profesionálně zábavné a přitom naučné videolekce, které, věříme, ocení nejen rodiče, ale také učitelé ze základních a mateřských škol. Nejen hudební, ale i další kreativní vzdělávání jsou pro rozvoj dětí zásadní a neměli bychom na ně ani v této době zapomínat,” vysvětluje Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem.

 

Za pomoci Ministerstev zahraničních věcí a kultury pořadatelé byli schopni přivést Orana Etkina z New Yorku do Prahy. Natáčení za přísných hygienických podmínek proběhlo minulý týden a dobrodružnou hudební výpravu si mohou děti poprvé užít již od dnešního dne, kdy je zveřejněn 1. díl na Facebooku a YouTube kanále festivalu Mladí ladí jazz. Natáčení se chopilo zkušené studio Baobab. Více informací na www.mladiladidetem.cz. První video je k dispozici na https://youtu.be/LwS3R0N6ubk.

 

Timbalooloo je unikátní vzdělávací metoda založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbili i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí.

 

Hlavním partnerem projektu je společnost LEGO, jejím krédem je hra jako nejlepší cesta k učení a poznávání. V úplných základech její filozofie můžeme najít spojnici až k Janu Ámosu Komenskému a společnost LEGO také rozvíjí odkaz svého dlouholetého konzultanta a význačného amerického vědce Seymoura Paperta, spoluautora konceptu Learning through Play i následujících slov: „Spíš než nutit děti, aby se chovaly jako dospělí, měli bychom si uvědomit, že právě ony jsou velcí učitelé a my bychom se měli snažit co nejvíc se jim přiblížit.” Tento princip naplňuje zcela i způsob práce Orana Etkina a jeho spolupracovníků, jehož originální lekce nyní společnost LEGO spolu s Mladí ladí dětem přináší všem hravým a zvědavým muzikantským učitelům i žákům.

 

Právě díky dlouhodobé podpoře společnosti LEGO jsou organizátoři schopni dostat projekt ke všem dětem bez rozdílu. „Do projektu dlouhodobě zapojujeme i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem. Na workshopech spolupracuje festival s řadou neziskových organizací. Zapojení znevýhodněných dětí i v této době umožňuje právě celorepubliková síť partnerů, jakými jsou například Člověk v tísni, IQ Roma Servis, Vzájemné soužití a celá řada dalších. Již loni se poprvé dostala v testovacím režimu metoda i do školního vzdělávacího procesu jako tříměsíční projekt Timbalooloo do škol, který byl určen pro učitele a děti druhých a třetích ročníků ZŠ.

Školy, které mají zájem se zapojit, se mohou právě teď hlásit pořadatelům. V nejbližších týdnech bude celá série umístěna také na portál ČT Edu.

 

Oran Etkin je znám jako výborný jazzman, ale také díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Letos vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.