Velká cena Sao Paula – páteční trénink a kvalifikace – tým BWT Alpine F1

BWT ALPINE F1 TEAM v sobotu zahájí třetí a závěrečnou sprint kvalifikaci sezony s Estebanem Oconem šestým a Fernandem Alonsem na startovním roštu po dramatické páteční kvalifikaci v Interlagosu na Velskou cenu Sao Paula.

Session byla napínavéá po celou dobu díky dešti v Q1, který v Q2 zeslábl, ale opět se vrátil do Q3, což přineslo náročné výzvy ze strany pit stopů ohledně strategie pneumatik kvůli proměnlivým podmínkám.

Nakonec se Esteban i Fernando na začátku Q3 rozhodli pro měkké sady pneumatik, jejich jediná kola – 1 min 12,425 s pro Estebana a 1 min 12,504 s pro Fernanda – byla dostačující na šesté a sedmé místo na startovním roštu pro sobotní kvalifikaci ve sprintu na 24 kol. který určuje startovní rošt pro nedělní Grand Prix.

Fernando se během odpoledne vyšplhal do čela časových výkazů, protože se mezi Q1 a Q2 rychle přizpůsobil podmínkám na středních i měkkých pneumatikách. Esteban následoval Fernanda až do Q3, právě když se k okruhu přiblížil pás deště.

Oba piloti na začátku Q3 jeli kolo na měkkých sadách , než červená vlajka po vyjetí George Russella z dráhy zastavila řízení, právě když déšť nabral na intenzitě, což ukončilo jakoukoliv smysluplnou jízdu v relaci.

Sobotní kvalifikace do sprintu začíná v 16:30 místního času.

 

ESTEBAN OCON, P6, 1:12,425:

„Nejprve bych chtěl poblahopřát Haasu a Kevinovi [Magnussenovi] k jejich dnešnímu výsledku. Riskovali a vyplatilo se jim to. Pro nás to byla samozřejmě náročná kvalifikace, ale nakonec je to pro tým dobrý výsledek, skončili jsme  na šestém a sedmém místě. Dnes to bylo velmi náročné s počasím a volbou  pneumatik a důležité je, že jsme to zvládli dobře. V sobotu  je skvělá příležitost, protože startovní rošt je ve srovnání s tím, na co jsme zvyklí, docela promíchaný, takže budeme muset udělat co bude v našich silách, abychom si domů odvezli cenné body, které sprint  závod nabízí.“

FERNANDO ALONSO, P7, 1:12,504:

„Jsem spokojený s  dnešní kvalifikací, kterou jsme museli absolvovat ve velmi náročných podmínkách. Na začátku jsme se s pneumatikami do přechodných podmínek rychle přizpůsobili a bylo hezké být na prvním místě! Jakmile jsme přešli na pneumatiky do sucha, byli jsme opět na prvním místě a zdálo se, že jsme v těchto náročných podmínkách rychlí. V Q3, když začalo pršet, to bylo vždy přínosem pro ty, kteří byli v čele fronty. Pravděpodobně jsme propásli šanci startovat výše do sprintu, ale v sobotu je cílem udělat si nějaká místa a jsem si jistý, že je to možné.“

ALAN PERMANE, SPORTOVNÍ ŘEDITEL:

„Jsme spokojeni s naší dnešní kvalifikací s Estebanem na šestém a Fernandem na sedmém místě před sobotním sprintem. Tyto relace se smíšenými podmínkami je vždy obtížné zvládnout, protože jde o nalezení rovnováhy mezi rizikem a ziskem. Při rozhodování v těchto mokro-suchých podmínkách býváme opatrní. Dnes jsme nemuseli riskovat, protože víme, že tento víkend nás čeká dlouhá cesta se sprintem a hlavním závodem, kdy se získávají body. Dnešní Q3 byla obzvláště náročná, protože šlo buď o to, že před deštěm nasadíte na začátku kola pneumatiky do sucha, nebo zvolíte sadu pneumatik do přechodných podmínek a čekáte, co přijde. Nakonec jsme se rozhodli zvládnout kolo na měkké sadě pneumatik – jako většina ostatních – a jsme rádi, že můžeme startovat ze šestého a sedmého místa. Znamená to, že zítra jsme v mixu pro nějaké body a uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že budeme v nedělním závodě na konkurenceschopných místech.“

Zdroj: BWT Alpine F1 Team

Formule 1 – HEINEKEN GRANDE PRÊMIO DE SÃO PAULO 11.-13.11. 2022