Velká cena Emilia Romagna znamená začátek evropské části sezony F1 2025.
Toto Wolff hovoří o Velké ceně v Imole
„Do Imoly míříme po dokončení jedné čtvrtiny sezóny. Z těchto prvních šesti závodů můžeme vyvodit následující závěry: oproti loňskému roku jsme dosáhli pokroku, protože W16 je vyváženějším vozem než jeho předchůdce; Zaznamenali jsme několik solidních výsledků, se čtyřmi pódii v této sérii závodů; A máme před sebou ještě hodně práce, pokud chceme bojovat o vítězství. Soustředíme se na to, abychom v tomto posledním bodě dosáhli zisku na začátku evropské části sezóny. Tým v Lauda Drive na tom tvrdě pracoval a v nadcházejících závodech přineseme několik aktualizací. F1 je však relativní hra a víme, že naši soupeři budou také dělat pokroky. Bude zajímavé sledovat, jak se to projeví na dobré cestě. Imola je také Kimiho prvním domácím závodem. Vyrostl nedaleko v Bologni a bude to pro něj zvláštní příležitost. Ale je to závod, který se vyplácí 25 body, jako každý jiný, a to je jediná věc, která se na konci sezóny počítá. George a Kimi se budou soustředit především na dosažení co nejlepšího výsledku na trati.“

FAKTA: VELKÁ CENA EMILIA ROMAGNA
- Stavba okruhu Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari byla poprvé zahájena v roce 1950 a okruh hostil svůj první závod v roce 1953.
- Trať hostila závody F1 pod třemi různými názvy: Velká cena San Marina, Velká cena Itálie a Velká cena Emilia Romagna.
- V letech 1980 až 2006 se zde každoročně konal závod, v roce 2007 zmizel z kalendáře, ale v roce 2020 se vrátil jako Velká cena Emilia Romagna.
- Tým získal svůj sedmý titul mistra světa v řadě v Poháru konstruktérů, když v roce 2020 v Imole prohrál 1:2.
- Ročník 2023 byl zrušen kvůli ničivým záplavám v okolí trati i v okolním regionu.
- Vzdálenost strávená pod rychlostním limitem v boxové uličce v Imole je s 548 metry nejdelší v kalendáři.
- Pilotům trvá navigace během zpit stopu v závodě téměř 25 sekund.
- Závod má také nejvyšší úroveň spotřeby paliva zaznamenanou v kalendáři pro rok 2024.
- S průměrnou teplotou okolního vzduchu 14,8 stupňů by se závod dal označit za jeden z nejchladnějších v sezóně.
- V loňském roce došlo na trati ke změnám se štěrkovými pastmi na T9 a výjezdy ze zatáček 11 až 15.
- Ročník 2025 je o krok měkčí než v loňském roce, protože poprvé v této sezóně používá směs pneumatik C6.
- Velká cena Emilia Romagna je důležitým krokem v sezóně, znamená začátek evropské části, ale je také domácí Velkou cenou Kimiho Antonelliho.
Zdroj: Mercedes-AMG Formula One Team
Formule 1 – AWS Gran Premio del made in ITALY E DELL’EMILIA-ROMAGNA 16.-18.5. 2025
