Alpine Academy  v Austráliii v roce 2024

Dvojice Alpine Academy FIA Formule 2 Victor Martins a Kush Maini a trio FIA Formule 3 Gabriele Mini, Nikola Tsolov a Sophia Flörsch  minulý víkend v Melbourne podpořili Formuli 1.  

Gabriele (PREMA Racing) si zajistil své první pódium v sezóně 2024, když skončil třetí v hlavním závodě v Albert Parku, zatímco Kush (Invicta Racing) získal třetí místo ve sprintu Formule 2, když po penalizaci po závodě postoupil mezi tři nejlepší.

Gabriele odstartoval do 2. závodu FIA Formule 3 dobře, v tréninku zajel nejlepší časy a v kvalifikaci mu pole position unikla o pouhých 0,019 sekundy. Italský pilot odstartoval do sprintu s obráceným startovním roštem na 11. místě, polepšil si o pět pozic a závod dokončil na šestém místě. V neděli italský jezdec bojoval s Lukem Browningem a získal třetí stupínek na stupních vítězů, čímž se posunul na třetí místo v průběžném pořadí šampionátu.

Nikola (Art Grand Prix) a Sophia (Van Amersfoort Racing) měli před sebou náročný víkend v Austrálii. Nikola dokončil sprint na 20. místě a Feature na 19. místě, zatímco Sophia dokončila Feature na 19. místě a nedokončila Feature po krátkém kontaktu, který její závod předčasně ukončil.

Kush měl ve 3. závodě FIA Formule 2 smíšený víkend. Indický jezdec si ve sprintu polepšil o tři místa, šachovnicovou vlajkou projel na čtvrtém místě a po penalizaci Isaaka Hadjara po závodě se posunul na třetí místo. V této funkci Kush opět předvedl vysokou rychlost a vedl závod s pohodlným náskokem, ale ztratil alternativní strategii, když virtuální safety car, který se změnil na plnohodnotný safety car, dal ostatním šanci zajet do boxů, což ho odsunulo z bodovaných pozic na dvanácté místo.

Victor (ART Grand Prix) udělal kroky k tomu, aby se v závodech zotavil poté, co jeho kvalifikace předčasně ukončila smyk, což znamenalo, že bude startovat z konce startovního roštu. V obou závodech předvedl neuvěřitelnou ukázku rychlosti, když si polepšil o 14 míst na sedmé místo ve sprintu a o 13 míst na osmé místo v hlavním závodě, čímž získal své první body v tomto roce.

Všech pět jezdců využilo svůj čas u protinožců na maximum návštěvou týmu AFL Carlton v Melbourne. Jezdci akademie se naučili dovednosti australských pravidel a poté si vyměnili poznatky o profesionálním sportovním životě s některými mladými sportovci Carltonu.

FIA Formule 2 a Formule 3 se vrátí na trať Autodromo Enzo e Dino Ferrari v Imole po sedmitýdenní přestávce 17. až 19. dubna 2024.

Victor Martins (ART Grand Prix)

Trénink: 6 / KVALIFIKACE: neklasifikováno / SPRINT ZÁVOD: 7 / HLAVNÍ ZÁVOD: 8

„Oba závody v Melbourne proběhly dobře. Byli jsme schopni získat body, což bylo pro víkend důležité, ale když vidím naši rychlost v závodech a to, jak jsme se dokázali vrátit, je moje chyba v kvalifikaci ještě více frustrující. I přes těžký začátek víkendu jsme drželi hlavy vzhůru a soustředili jsme se na závody, abychom získali co nejvíce bodů. Věřím, že děláme nezbytné kroky vpřed, pokud jde o výkonnost na trati a vidím, že v budoucích závodech přijdou nějaké dobré věci. Vracíme se jako tým a připravujeme se na nadcházející testy, které nám poskytnou příležitost pokračovat v práci na voze a pracovat na budování důvěry ve vůz před dalším závodem v Imole. Pokračujeme v pohybu vpřed a naděje a důvěra jako tým tam určitě jsou.“

Kush Maini (Invicta Racing)

Trénink: 7 / KVALIFIKACE: 4 / SPRINT: 3 / HLAVNÍ ZÁVOD: 12

„V Melbourne to byl víkend dvou poločasů.  Ve sprintu jsme si vylepšili místa, abychom projeli cílem na čtvrtém místě, než jsme po závodě postoupili na třetí. Nikdy to není způsob, jakým by jezdec chtěl získat pódium, ale bod navíc by mohl být v šampionátu rozhodující. V neděli to byl těžký den. Ve voze jsme měli velkou rychlost, pohodlně jsme vedli závod na alternativní strategii a vítězství bylo na spadnutí.  Naštěstí pro nás vyjel safety car v nesprávný čas a v důsledku toho jsme skončili mimo body. Z víkendu jsme si mohli vzít pozitiva a v prvních třech kolech jsme ukázali naše schopnosti a těším se, až se v Imole vrátím.“

Gabriele Minì (PREMA Racing)

Trénink: 1 / KVALIFIKACE: 2 / SPRINT: 6 / HLAVNÍ ZÁVOD: 3

„V Melbourne to byl dobrý víkend se solidním ziskem bodů do šampionátu. Víkend jsme zahájili dobře, v tréninku jsme měli nejlepší časy, ale pole position nám unikla jen o vlásek. Ve sprintu jsme se dostali z 11. na šesté místo díky spoustě dobrých soubojů. V neděli jsme se v prvních kolech potýkali s obilím na pneumatikách a v důsledku toho jsme ztratili hodně času, což znamenalo, že jsme se propadli na čtvrté místo. V posledním kole se mi podařilo získat zpět třetí místo a obsadit poslední místo na odium. Vždy bude prostor pro zlepšení, dokud nezískáte vítězství, ale nakonec to byl solidní víkend. Příště zamíříme do Barcelony na testování a poté na 3. závod v Imole. Budeme tvrdě pracovat a do mého domácího závodu v Itálii přineseme vše, co bude v našich silách.“

Nikola Tsolov (ART Grand Prix)

Trénink: 10 / KVALIFIKACE: 7 / SPRINT: 20 / HLAVNÍ ZÁVOD: 19

„Rozhodně to nebyl víkend, který jsme očekávali. Když jsme přijeli z Bahrajnu, vkládali jsme velké naděje do toho, čeho bychom mohli v Austrálii dosáhnout. Byl to náročný volný trénink, ale podařilo se nám vyřešit naše potíže a odrazit se zpět a získat sedmé místo v kvalifikaci. Bohužel jsme se potýkali s různými prvky ve sprintu a měli jsme podobné problémy i v hlavním závodu, což znamenalo, že to byl víkend, který nám nepřinesl žádné výsledky. Do 3. závodu v Imole máme spoustu času na analýzu a v Barceloně budeme testovat, což nám dá příležitost zlepšit se pro další závodní víkend. Sezóna je dlouhá a my se musíme i nadále dívat dopředu, protože implementujeme naše poznatky z každého kola.“

Sophia Flörsch (Van Amersfoort Racing)

Trénink: 23 / KVALIFIKACE: 25 / SPRINT ZÁVOD: 19 / HLAVNÍ ZÁVOD: DNF

„Austrálie byl víkend, na který jsem se opravdu těšil. Trať je úžasná a když sem přijedete, vykouzlí vám to úsměv na tváři, protože víte, že tam venku bude tolik fanoušků, kteří vás budou povzbuzovat. Víkend nakonec nevyšel podle představ. V kvalifikaci jsme se trápili při naší poslední jízdě na nové sadě pneumatik, což znamenalo, že jsme v obou závodech startovali z konce startovního roštu. Skončit na 19. místě ve sprintu bylo bohužel maximum, které jsme mohli udělat, a odstoupení v nedělním hlavním závodě poté, co do něj narazilo roztočené auto, završilo smolný víkend. Vždy si z toho můžeme vzít pozitiva, hodně jsme se toho naučili a víme, na co se zaměřit před nadcházejícím testem v Barceloně. Vrátíme se silnější.“

Zdroj: BWT Alpine F1