2023 Grand Prix Bahrajnu – nedělní závod – tým BWT ALPINE F1

BWT ALPINE F1 TEAM získal dva body z dnešní úvodní Velké ceny Bahrajnu, když se Pierre Gasly při debutu vyšplhal z posledního místa na deváté a otevřel týmový účet pro mistrovství světa FIA Formule 1 2023. Esteban Ocon zažil nešťastné odpoledne, když odstoupil ze závodu na 57 kol 16 kol před koncem.

Estebanův závod byl ohrožen od začátku, protože dostal pětisekundovou penalizaci za nedodržení pozice na startovního roštu. V zatáčce 2 v úvodním kole mu lehký kontakt s Landem Norrisem poškodil koncovku levého předního křídla, což znamenalo, že Esteban v úvodních 15 kolech dvakrát zajel do boxů. Další penalizace byla přidána za provozní chybu při odpykání prvního trestu před třetím přestupkem za překročení rychlosti v boxové uličce, který završil večer frustrace pro tým i pro Estebana.

Z dvacátého místa na startovním roštu měll Pierre čistý start a hned na začátku získal několik míst. Byl prvním vozem, který zajel do boxů v 9. kole pro novou tvrdou sadu pneumatik, když usiloval o umístění v první desítce. Druhý pitstop pro tvrdou sadu ve 25. kole znamenal, že byl schopen předjet Yukiho Tsunodu a zároveň vyvinout tlak na Alexe Albona, aby získal konečné bodové umístění. VSC ve 40. kole po odstavení Ferrari Charlese Leclerca dalo Pierrovi šanci zajet do boxů pro měkkou sadu pneumatik, aby ho dovedl až do konce závodu. Poté, co předjel Albona na deváté místo a zajel nejrychlejší kolo , Pierre pronásledoval Valtteriho Bottase na osmé místo a u šachovnicového vlajky mu chybělo jen 1,1 sekundy poté, co smazal 17sekundový deficit.

ESTEBAN OCON, STARTOVAL Z P9, DNF:

„Dnes nebyl náš den. Bohužel jsme udělali příliš mnoho provozních chyb a to nás dnes stálo hodně. Musíme analyzovat všechno, všechny detaily a rychle se z nich poučit. Pustíme se do toho společně jako tým a těšíme se na další závod, kde jsem si jistý, že se vrátíme silnější. Pozitivní je, že naše závodní tempo a výkon byly dobré a jasně, měli jsme rychlost, abychom měli oba vozy na bodech. Už se těším do Jeddah. Jedeme tam s odhodláním se odrazit a zahájit naši sezónu.“

PIERRE GASLY, STARTOVAL Z P20, DOJEL NA P9:

„Jsem spokojený s dnešním závodem a je to skvělý způsob, jak si připomenout svůj debut s Alpine. Po včerejší kvalifikaci jsme byli všichni zklamaní, protože to není místo, kde jsme chtěli být, takže celému týmu patří velká pochvala za tvrdou práci, když zvládli do závodu. Získat body dnes bylo vždy náročné, ale věřili jsme výkonu našeho závodního vozu a věděli jsme, že máme šanci získat body s dobrou strategií. Musíme nadále tvrdě pracovat, máme dobrý základ a je důležité, abychom na tom nyní stavěli. Vím, že od nás přijde mnohem víc. Byla to škoda toho, co se stalo Estebanovi, a společně to rozebereme, abychom se ujistili, že jsme v lepší pozici, abychom pomohli oběma vozům získat body.“

OTMAR SZAFNAUER, TEAM PRINCIPAL:

„I když můžeme být spokojeni s tím, že jsme z dnešního závodu získali body, vzhledem k tomu, jak vše dopadlo, odjíždíme také z Bahrajnu s vědomím, že nás čeká spousta tvrdé práce. V případě  Estebana  musíme operativně vyřešit, že se nebude opakovat to, co se dnes stalo. Ukázali jsme, že dnes máme tempo na to, abychom měli oba vozy na bodech, a to musí být cíl do budoucna. Pierre odvedl fantastickou práci, překonal velmi neuspokojivou sobotu a  probojoval sez konce startovního roštu na body, takže mu patří uznání za solidní debut. Pro tým v Bahrajnu to byly rušné a intenzivní dva týdny a těšíme se na návrat do Viry a Enstone, kde se jako tým vše rozebereme, než se vrátíme na trať v Jeddahu, kde chceme dosáhnout mnohem lepšího výkonu.“

Zdroj: BWT ALPINE F1 TEAM