2022 BAHRAIN GRAND PRIX – nedělní závod tým Scuderia AlphaTauri

YUKI TSUNODA (AT03-02, CAR 22)

ZÁVOD: POS. 8

„S dneškem jsem docela spokojený, zejména se startem, protože jsem dokázal udělat pár míst. Ke konci jsem měl trochu štěstí, protože některá auta měla poruchy, ale celkově jsem spokojený s dnešním průběhem. Máme před sebou ještě hodně práce, abychom byli schopni trvale bojovat na špici středu pole, ale věříme, že dokážeme vyvinout vůz, abychom i nadále zlepšovali náš výkon. Zanalyzujeme data z celého tohoto víkendu, abychom se pokusili zjistit, jaká jsou naše hlavní omezení před závodem příští týden.“

PIERRE GASLY (AT03-03, CAR 10)

ZÁVOD: DNF

„Tohle není začátek sezony, ve který jsem doufal, celé auto se před první zatáčkou právě vypnulo a pak jsem začal cítit že se něco pálí. Je to velká škoda, protože jsem měl opravdu dobrý start, dokázal jsem předjet Fernanda a poté Kevina, když jsem dostal příležitost, a na P8 jsme jeli docela v pohodě. Ztratili jsme některé důležité body, ale z dneška si můžeme vzít ještě spoustu pozitiv. Byl jsem docela překvapený tempem a vypadá to docela dobře na několik dalších závodů. Samozřejmě musíme zjistit, co bylo příčinou dnešního selhání, ale jsem si jistý, že najdeme řešení. Měl jsem pár dobrých soubojů, byla to radost zase závodit a už se těším na příští týden.“

JODY EGGINTON (TECHNICKÝ ŘEDITEL)

„Oba vozy byly dnes večer ve středu pole docela konkurenceschopné a dokázaly podat silné výkony a během závodu se posouvaly vpřed, což je dobré vidět na začátku sezóny.  Pierre měl  před svým problémem  velmi silný závod, přišlo to okamžitě a bez jakéhokoli varování. Naneštěstí safety car, který následoval po Pierreově odstávce, jel proti Yukimu, který byl právě v boxech. Některým vozům kolem něj to poskytlo příležitost zajet do boxu, což znamená, že byl o něco dále vzadu, když vyjel safety car. Po několika silných kolech ve svém posledním stintu se však dojel do cíle na P8, což je dobrý výsledek. Konkurence ve středu pole vypadá velmi napjatě a po prvním víkendu máme nyní jasnější představu o tom, kam musíme zaměřit naši pozornost, abychom zlepšili AT03 v nadcházejících závodech. Těšíme se na tuto  výzvu.“

FRANZ TOST (TEAM PRINCIPAL)

„Dnešní vzrušující první závod byl dobrým začátkem sezóny 2022. Myslím, že nové předpisy přinesly to, co se očekávalo, protože jsme viděli hodně předjíždění a auta jsou mnohem blíže u sebe, jako tomu bývalo v minulosti. Gratuluji Ferrari k tomuto fantastickému vítězství 1-2. Bohužel Red Bull Racing, kteří bojovali o vítězství, nedokázali závod dokončit, což byl i náš případ Pierra. Stále nevíme, jaký byl důvod jeho selhání, ale zadní část vozu začala hořet. To bylo velkým zklamáním, protože měl do konce pouhých 12 kol a v tu chvíli se držel na osmé pozici. Pierre odstartoval závod v P10 s ojetou sadou měkkých pneumatik, svou první zastávku v boxech měl ve 13. kole pro střední sadu pneumatik a pak jsme se rozhodli, že ho zavoláme do boxu ještě jednou ve 32. kole, aby dojel do konce. Pierre dnes odvedl opravdu dobrou práci a měl vše pod kontrolou; byl velmi dobrý v hospodaření s pneumatikami i v řízení spotřeby  paliva a zdálo se, že jeho auto funguje velmi dobře. Pokud jde o Yukiho, odstartoval z místa 16, ale po prvním kole byl již na 12. místě a díky několika dobrým předjížděním se brzy dostal na 11. místo. Zavolali jsme ho do boxu v 15. kole a přezuli na střední sadu. Yuki odvedl fantastickou práci, když bránil svou pozici a vyvíjel tlak na vozy před ním. Poté jsme se rozhodli zvolit strategii tří zastávek, takže ve 29. kole jsme při jeho druhém pitstopu přezuli na měkkou sadu. Dokázal předjet Alonsa a svedl dobrý souboj s Oconem, a i když ho po výjezdu safety caru nedokázal předjet, Yuki odjel opravdu dobrý závod bez chyb. V kvalifikaci jsme se trochu trápili, ale v závodě auto předvedlo docela dobrý výkon, takže si myslím, že bychom si dnes zasloužili skončit s oběma vozy na bodech. Nyní musíme zjistit, jaký byl důvod Pierrova  odstoupení, a připravit vše co nejlépe na Saúdskou Arábii, což je již příští víkend. Doufáme, že s oběma vozy skončíme na bodech.“

Zdroj: Scuderia AlphaTauri