Formule E: Představení týmů: DS Penske

DS Automobiles, jedna z nejúspěšnějších značek Formule E, začíná novou kapitolu jako partner PENSKE AUTOSPORT s nově pojmenovaným DS PENSKE, který přivítá úřadujícího mistra světa Stoffela Vandoorna po boku dvojnásobného šampiona Jeana-Erica Vergneho v éře Gen 3.

Foto: Cysnews

DS Penske

Foto: Cysnews

DS byl jedním z prvních výrobců, kteří vstoupili do série v roce 2015, a francouzská značka má dva tituly  – pouze francouzští rivalové Renault zaznamenali v historii Formule E více bodů.

Tým Penske, který založil Jay Penske v roce 2007, je také oporou Formule E – znovu se připojil po úvodní sezóně 2014/15 a dosud startoval ve všech závodech.

S historií sahající až do prvního závodu Formule E v Pekingu v roce 2014 tým vstoupil do plně elektrické série po sedmi letech soutěží v IndyCar. Společnost DRAGON / PENSKE AUTOSPORT, založená Jayem Penskem v roce 2007, má centrálu v Los Angeles v Kalifornii – největší samostatný metropolitní trh EV na světě – s dalšími provozovnami v Silverstone ve Spojeném království.

Po dobrém startu skončil tým v úvodní sezóně na druhém místě za Renault e.dams a v následujícím roce se propadl na čtvrté místo. Ve třetí sezóně Formule E (2016/17) skončil tým osmý, v průběhu sezóny získal 41 bodů a vyhrál první nájezd do Formule E do Esports vítězstvím v Visa Vegas E-Race. S Jose „Pechito“ Maria Lopez a Jerome d’Ambrosio za volantem pro sezónu 2017/18 dokončil tým náročnou sezónu na 11. místě v pořadí týmů.

Pro sezónu 2018/19 se tým spojil s italským módním domem Geox s názvem GEOX DRAGON. Nový značkový outfit spojil frontmana Jose-Maria Lopeze s nováčkem Maximilianem Guntherem, když v páté sezóně bojovali o titul za volantem nového Gen2 Penske EV-3. V dosud nejnáročnější sezóně dokončil tým svou pátou kampaň na desátém místě v hodnocení týmů bez umístění na stupních vítězů.

Pro šestou sezónu GEOX DRAGON v seriálu tým podepsal bývalého mistra světa vytrvalostních vozů Brendona Hartleyho a bývalého testovacího a záložního pilota Audi Sport ABT Schaeffler Nico Mullera. Po dokončení prvních pěti závodů sezóny se Hartley a tým rozhodli rozejít a na jeho místo nastoupil testovací a záložní pilot Sergio Sette Camara.

Tým jezdil pod hlavičkou DRAGON / PENSKE AUTOSPORT v sezóně 7 s Sette Camarou a Muellerem, kteří se vrátili. Frederik Rasmussen vyhrál závody série Formula E Accelerate Esports 2021 pro DRAGON / PENSKE AUTOSPORT a získal dostatek bodů na to, aby skončil druhý v hodnocení Accelerate Teams.

Americký outfit ukázal slibné tempo už od začátku, přičemž Sette Camara a Mueller překonali svůj zisk bodů v sezóně 6 během dvou závodů, a to prostřednictvím umístění dvojice v první pětce v Diriyah.

Mueller se ještě zlepšil s prvním stříbrem a druhým místem ve Valencii, ale přišlo těžké období v polovině sezóny s bezbodovým výsledkem, dokud dvojice umístění v top 10 v Londýně opustila tým 11. – s Joelem Erikssonem, který se později přidal místo  Muellera.

Hvězda Formule 1 Antonio Giovinazzi se připojila k týmu ze stáje jezdců Ferrari spolu s vracejícím se Sette Camarou pro 8. sezónu, ale nejlepší umístění za jediný bod a deváté místo v Londýně nebylo to, v co by kdokoli z týmu doufal.

U Gen3 a s DS a dvěma mistrovskými jezdci  budou očekávání ještě vyšší.

Foto: Cysnews

Zdroj: FIA Formula E

Foto: Cysnews

ABB FIA Formula E – kalendář závodů na rok 2023