DS Automobiles opět na stupních vítězů mistrovství světa ve Formuli E

• Jean-Éric Vergne dojel do cíle druhého závodu E-Prix v Soulu na šestém, António Félix da Costa na desátém místě.
  • Portugalský jezdec získal třetí pole position v sezóně.
  • Závodem E-Prix v Soulu skončila osmá sezóna mistrovství světa ABB FIA Formule E.

Třetí místo v šampionátu týmů a umístění v Top 5 v hodnocení jezdců! Značka DS Automobiles a její jezdci se i letos dokázali dostat do čela mistrovství světa ABB FIA Formule E. Tuto neděli skončila v Soulu osmá sezóna, opět za přítomnosti Jean-Érica Vergneho a Antónia Félixe da Costy.

Antonio Felix da Costa (PRT), DS Techeetah, DS E-Tense FE21 leads Edoardo Mortara (CHE), ROKiT Venturi Racing, Silver Arrow 02

António Félix da Costa

António Félix da Costa se svým vozem DS E-Tense FE21 v kvalifikaci zazářil. Na suché trati si portugalský jezdec připsal osmou pole position pro stáj DS Techeetah a byl jedním z kandidátů na vítězství ve druhém závodě E-Prix.

Při svém posledním vystoupení s týmem DS však šampion z roku 2020 nebyl úspěšný. Ve chvíli, kdy se António chystal ve druhé polovině závodu obsadit druhé místo, zasáhl ho do pravé zadní části vozu soupeř a následně narazil do bariéry z pneumatik. Byla to škoda, protože stupně vítězů měl na dosah… Portugalský jezdec nicméně poté předvedl vynikající jízdu, v posledních minutách závodu se posunul z 16. na 10. místo. To stačilo na zisk čestného bodu a umístění v šampionátu na 8. místě.

Pole man Antonio Felix da Costa (PRT), DS Techeetah, DS E-Tense FE21 receives the Julius Baer pole position award from Marco Parroni, Head of Global Sponsoring and Managing Director SA, Julius Baer

Pole man Antonio Felix da Costa (PRT), DS Techeetah, DS E-Tense FE21 receives the Julius Baer pole position award

Jean-Éric Vergne

Jean-Éric Vergne, který odstartoval jako osmý, vyrovnal svůj výsledek z předchozího dne a dojel na šestém místě. Francouz si tak zajistil čtvrté místo v pořadí jezdců, což je čestný výsledek v soutěži, v níž byla více než kdy jindy velmi silná konkurence.

Díky 12 bodům nasbíraným v neděli si značka DS Automobiles udržela 3. místo v šampionátu týmů. Francouzský prémiový výrobce, který již v roce 2021 získal bronzovou medaili, si tak v roce 2022 udržel svou pozici s bilancí 5 pole positions, jednoho vítězství a 7 umístění na stupních vítězů. Již nyní se těší na rok 2023, jejím cílem je vrátit se na vrchol žebříčku! Tento rok bude ve znamení příchodu třetí generace monopostů.

Jean-Eric Vergne (FRA), DS Techeetah, DS E-Tense FE21

Thomas Chevaucher, ředitel DS Performance a šéf týmu DS Techeetah:

„Jak jsme slíbili, dali jsme do posledního závodu všechno, ale letošní sezóna Formule E byla opět velmi našlapaná. Díky tvrdé práci celého týmu a výkonům našich vozů DS E-Tense FE21 jsme nakonec přece jen v pořadí týmů skončili na stupních vítězů. Se sedmi umístěními na stupních vítězů v letošní sezoně se DS drží v čele šampionátu, na což jsem velmi hrdý. Nyní je již čas soustředit se na 9. sezónu s novými cíli v podobě vítězství a titulů!“

Mark Preston, generální ředitel Techeetah:

„S velkou radostí jsem se zúčastnil již 100. závodu Formule E, do něhož António Félix da Costa, pilot, se kterým jsem v této disciplíně v první sezóně začínal, odstartoval z pole position. Byl to velice zvláštní pocit. Bohužel kontakt s Dennisem ohrozil Antóniovy šance na umístění na stupních vítězů a on dojel jako desátý. Jean-Éric Vergne zajel solidní závod a skončil na 6. místě. Co se týče týmu, ten po neuvěřitelně vyrovnané sezóně obsadil v šampionátu třetí místo.“

Jean-Éric Vergne, vítěz Formule E z let 2018 a 2019:

„Dnešní závod byl na startu poměrně komplikovaný, protože došlo ke kolizi mezi Di Grassim a Guntherem. Ztratil jsem tak několik pozic, které jsem musel následně dohánět. Odstartoval jsem z osmého místa a dojel jako šestý, neměl jsem tempo na to, abych se dostal výš. Samozřejmě jsme letos chtěli víc, pár příležitostí jsem promarnil čtyřmi špatnými závody, ale to k motorsportu patří. Je nepředvídatelný. Nyní nás čeká spousta práce, aby byla příští generace vozu pro příští rok co nejlepší. Cílem je vrátit se silnější a šampionát vyhrát.“

António Félix da Costa, vítěz Formule E z roku 2020:

„Můj poslední den v černo-zlatém dresu byl výjimečný! Získal jsem pole position, což všem ukázalo, že jsme konkurenceschopní a že máme velké ambice. Na začátku závodu jsem se na téhle pozici dokázal udržet, ale neměl jsem tempo, abych s některými soupeři udržel krok. Když jsem přešel do útočného módu, byl jsem třetí, ale když jsem se snažil předjet vůz přede mnou, vrazil do mě jiný soupeř, což náš závod ohrozilo. Propadl jsem se na úplně dozadu, ale i tak jsem se vrátil na 10. místo a získal bod. To si ale ze svých tří let se stájí DS Techeetah pamatovat nebudu. Odnáším si to, že jsme se stali šampiony a že jsme toho společně hodně dokázali. Nikdy na tenhle tým nezapomenu.“