Automobilka Volvo Cars se chystá vyrábět elektrické motory ve švédském Skövde

Automobilka Volvo Cars bude montovat elektromotory ve své švédské továrně ve Skövde, kde se zároveň chystá do poloviny aktuální dekády zahájit kompletní produkci vlastních elektromotorů. Za tímto účelem do továrny v následujících letech hodlá investovat 700 milionů švédských korun.

V rámci svého závazku stát se výrobcem prémiových elektrických vozů švédská společnost usiluje o to, aby v roce 2025 tvořila plně elektrická vozidla 50 % jejího ročního objemu prodeje, zatímco zbytek budou tvořit hybridy. Továrna ve Skövde představuje nedílnou součást příběhu automobilky Volvo Cars již od doby jejího založení v roce 1927. Rozšíření závodu o výrobu elektromotorů jasně dokazuje, že se s továrnou ve Skövde, která je historickou součástí automobilky, počítá i do budoucnosti.

Počátkem letošního roku společnost Volvo Cars oznámila, že má v plánu investovat významné částky do vlastního designu a vývoje elektrických motorů pro příští generaci vozů Volvo. Prostřednictvím plánovaných investic do výrobního závodu ve Skövde automobilka nyní podniká první kroky k zavedení vlastní výroby a montáže elektromotorů. Zprvu bude v továrně ve Skövde probíhat montáž e-motorů. V další fázi má společnost v úmyslu přenést kompletní proces výroby vlastních elektromotorů právě do závodu ve Skövde.

„Úplně první vůz značky Volvo byl poháněn motorem vyrobeným právě ve Skövde,“ uvedl Javier Varela, senior viceprezident pro průmyslové operace a kvalitu. „Tamní tým nabízí vysokou úroveňkvalifikovanosti a odhodlání zajistit jen ty nejvyšší standardy kvality. Proto je více než žádoucí, aby se stal součástí naší vzrušující budoucnosti.“

Elektromotory, které postupně přebírají roli klasických spalovacích motorů, představují společně s akumulátory a výkonnými elektronickými systémy základní stavební kameny elektrických vozidel. Souhra těchto tří komponentů představuje zásadní předpoklad pro vývoj prémiových elektrických vozů. Jestliže začne společnost Volvo Cars vyvíjet vlastní elektromotory, umožní to jejím inženýrům elektrické motory ještě více optimalizovat a dosáhnout jejich harmoničtější spolupráce s celou pohonnou soustavou nových vozů Volvo. Tento přístup umožní inženýrům dosáhnout větších zisků z hlediska efektivity zužitkování elektrické energie a celkového výkonu.

Navrhováním a vývojem elektrických motorů automobilky Volvo se zabývají ve švédském Göteborgu a v čínské Šanghaji. V předchozí části letošního roku otevřela společnost Volvo Cars v Šanghaji novou laboratoř zaměřenou na výrobu elektrických motorů, která doplňuje stávající vývojové centrum ve švédském Göteborgu a nejmodernější laboratoře zabývajících se akumulátory, které má automobilka v Číně a ve Švédsku. Zbývající činnosti švédské továrny na motory ve Skövde, které se týkají spalovacích motorů, budou převedeny pod samostatnou dceřinou společnost automobilky Volvo Cars, jejíž název je Powertrain Engineering Sweden, zkráceně PES. Jak bylo zveřejněno již dříve, provoz společnosti PES bude sloučen s operacemi automobilky Geely zaměřenými na spalovací motory.

https://www.volvocars.com/