Rada KRNAP a Správa KRNAP se dohodly na návrhu vyhrazení cest a tras v klidových územích

Rada KRNAP na svém zasedání 10. září schválila všemi přítomným hlasy návrh vyhrazení cest a tras v budoucích osmi klidových územích, které předložila Správa KRNAP. Celkem bude v klidových územích vyhrazeno 111,3 km cest. Oproti současným 113,5 km tedy nebude vyhrazeno celkem 2,2 km zimních cest a tras.

Klidová území

Klidová území jsou v národních parcích novinkou od novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v účinnost v červnu 2017. V klidových územích se návštěvníci mohou pohybovat právě jen po vyhrazených cestách a trasách, tak jako tomu dosud je v I. zóně národního parku. Důvodem je, že se v těchto územích nacházejí jádrové lokality výskytu k rušení zvláště citlivých druhů živočichů (tetřívek, rys) a rovněž na nadměrný pohyb lidí citlivá stanoviště (především tundrové a mokřadní biotopy). S ohledem na vysokou návštěvnost Krkonoš je nezbytné, aby v národním parku zůstala alespoň část přírodovědně nejcennějšího území, kde nebude příroda rušena lidmi jinde, než na cestách. S Radou KRNAP v červnu dohodnutých osm klidových území se v Krkonoších většinou překrývát se současnou I. zónou NP a tvoří 22,2 % plochy KRNAP. Při vyhrazení cest a tras je také možné stanovit podmínky týkající se rozsahu, způsobu a času pohybu po dané cestě.

Správa KRNAP

Pokud by Správa KRNAP nepřipravila návrh vyhrazení cest a tras, tak by v budoucnu do klidových území platil absolutní zákaz vstupu. Turisté i místní obyvatelé by tam přišli o možnost se pohybovat i po současných trasách. Správa KRNAP proto připravila návrh vyhrazení cest a tras o celkovém rozsahu 111,3 km. Několik cest však vede tokaništi silně ohroženého tetřívka obecného. Na těch, celkem na 17,4 km turistických cest a zimních tyčovaných cest, tak bude platit sezónní omezení (zákaz vstupu) od 15. března do 31. května, tedy v období jeho toku, kdy je k rušení nejvíce citlivý.

 
Úsek Značení
Vosecká bouda – Labská louka Zelená
Davidovy Boudy, v úseku odb. od asfaltové svážnice před Díračkou – Erlebachovy Boudy Modrá
Pod Zadními Rennerovkami – Liščí cesta Žlutá
Tetřeví Boudy (rozc. Černý potok) – Lyžařská louka Žlutá
Tetřeví Boudy – Hrnčířské boudy (rozc. potok Čistá) Zelená
Kolínská bouda – Slatinná stráň Žlutá
Okruh Naučná stezka Černohorské rašeliniště
Václavák – Pěticestí Žlutá
Cesta Jiřího Nováka (v úseku souběhu cesty s hranicí klidového území) Zelená (PL)
Chodník biskupa Doubravy a z něj a jih odbočující cesta směrem na Niklův vrch
Pod Malým Šišákem – Luční bouda (zimní turistická cesta) Tyčové

V každém jednotlivém případě k cestě s časově omezeným vstupem existuje možnost obejití dané uzávěry. Konkrétně se jedná například o cestu mezi Voseckou boudou a Labskou loukou (zeleně značená) s možností obejití polským územím kolem Tvarožníku a České budky. Další úsek je mezi Tetřevími a Hrnčířskými Boudami (zeleně značená), Kolínská bouda – Slatinná stráň (žlutě značená), okruh Naučná stezka Černohorské rašeliniště, zimní turistická cesta přes Stříbrný hřeben v úseku Pod Malým Šišákem až na Luční boudu. Kompletní seznam tras s omezením najdete níže.

Návrh vyhrazení cest a tras v klidovém území v jeho Správou KRNAP a Radou KRNAP dohodnuté podobě lze najít na http://gis.krnap.cz/map/ (Návrh mng zonace a klidových území – Návrh klidového území – vyhrazené cesty a trasy).