Před cestou do Řecka je nutné vyplnit vstupní formulář

Od 1. 7. je možné opět vyrazit na dovolenou do Řecka letecky, Řecko k tomuto datu rozšířilo seznam otevřených mezinárodních letišť. V souvislosti s novým koronavirem budou cestovatelé v letošní sezóně, mimo standardní cestovní doklady, potřebovat i tzv. Passenger Locator Form (PLF). Tedy formulář, který umožní evidenci a lokaci cestovatelů.

Všichni cestující mají povinnost vyplnit formulář nejpozději 48 hodin před vstupem do Řecka. K dispozici je v angličtině na adrese travel.gov.gr. Po jeho posouzení cestovatelé obdrží elektronicky individuální QR kód, kterým se prokáží při vstupu do země. Je tedy nutné ho vytisknout nebo ho mít uložený například v telefonu, bez něj nemusí být umožněn vstup do země. Cestující musí dodržovat nezbytná hygienická opatření. Zároveň budou probíhat i namátkové testy na covid-19.

Cestovatelé se však potýkají s problémy při vyplňování formuláře. “Webové stránky jsou přetížené, některým cestovatelům hlásí chybu a nedovolí jim formulář odeslat. Jiným nedorazil e-mail s QR kódem,” uvádí Michal Vávra, zakladatel vyhledávače dovolených Cestolino.cz. “V případě nedostupnosti webových stránek, doporučuji zkusit vyplnit formulář znovu v průběhu dne. Cestovatelé by si měli zkontrolovat, jestli zpráva nedorazila do složky SPAM,” dodává.

Formulář má 8 kroků a je potřeba vyčlenit si dostatek času na vyplňování. “Doporučuji si připravit informace k dopravě (např. jízdenku, letenku, lodní lístek), cestovní doklad, se kterým navštívíte Řecko, a údaje o ubytování v Řecku. Nejasnosti nastávají při vyplňování spolucestujících. Na stránkách totiž chybí návod a detailnější vysvětlení. Formulář také neřeší některé varianty, například když klienti budou trávit dovolenou plavbou na pronajaté na lodi,” uvádí Michal Vávra.

Někteří cestovatelé se potýkají se složitostí formuláře a anglickými výrazy. “Proto jsme připravili neoficiální návod včetně překladu jednotlivých položek,” uvádí Michal Vávra. Návod je k dispozici na této stránce.