Paříž na jeden den


Naše cestování do Paříže na jeden den a zážitky z města nad Seinou

Odlet z Prahy

Ráno v půl šesté se scházíme na letišti v Praze a po odbavení a nástupu do letadla míříme do města nad Seinou. Máme na prohlídku přesně šest hodin. Plán v mobilních telefonech a mapu v batohu. Objednaný odvoz z letiště do centra, a tak v klidu odlétáme na Letiště Charlese de Gaulla.

Odlet z Prahy

Letiště Charlese de Gaulla (IATA: CDG, ICAO: LFPG, také Roissy) je největší letiště u Paříže a druhé v Evropě co do počtu přepravených lidí po londýnském Heathrow. Leží mj. na území města Roissy-en-France. Je vzdáleno 23 kilometrů severovýchodně od Paříže a s městem je spojeno příměstským RER B i vysokorychlostním TGV vlakem, dálnicí, několika autobusovými linkami a taxíky. Bylo jedno z prvních v Evropě, kde byl zaveden integrovaný dopravní systém.

Tři terminály tvořící letiště spojují bezplatné autobusy, které denně přepraví přibližně 200 000 lidí.

  • Terminál T1, otevřený roku 1974, obsluhuje mezinárodní lety (mimo letů společnosti Air France a jejích partnerů).
  • Terminál T2 obsluhuje lety společnosti Air France, jejích partnerů a další linky do evropských měst i do zámoří. Je z terminálů největší a dále se rozšiřuje. Má v současné době sedm samostatných odbavovacích hal (A až G), na něž navazují satelity S3 a S4, a v roce 2010 byl rozšířen na předběžnou kapacitu 50 milionů přepravených osob ročně.
  • Terminál T3 (dříve T0 a T9) obsluhuje pouze nízkonákladové a charterové lety.
  • zdroj : Wikipedia .org


 

Přílet do Paříže

Pohodový let s ČSA a my vystupujeme na francouzském území, nemáme zavazadla, a tak jdeme rovnou k místu kde má čekat taxík. Bohužel nikde jsme jej nenašli, a tak po 15 minutách volíme variantu rychlovlak. A ouha, ohromná fronta na jízdenky, tak tedy zpět do haly a taxíkem do centra. Za padesát Euro a jsme v Louvru.

Paříž a zase Paříž

Malé zpoždění trochu mění naše plány, avšak cíl máme daný – Eiffelova věž v jednu hodinu. Vstupenku jsme si zakoupili online v Čechách. Tak první památka je slavný Louvre se skleněnou pyramidou, což je vstup do obrazáren. Ohromné prostranství a rozsáhlý komplex budov nás ohromuje a my pokračujeme směrem k Notre Dame. Mnoho turistů je zde s námi a my si kupujeme na nábřeží suvenýry.

Nevěřil jsem slovům jedné známé, v Paříži je všude daleko, měla pravdu. Vzdálenosti jsou velké a je třeba vždy zvážit, jak se přesouvat mezi památkami. Díky mojí skvělé průvodkyni a kolegyni a jejímu plánu v telefonu , neztrácíme čas a po shlédnutí slavné katedrály se vydáváme směrem k neznámější věži světa Eiffelovce .

Notre-Dame , foto JCCysnews


Další památky cestou na Eiffelovu věž

Centrum Paříže žije hektickým životem, a tak mezi dělníky, auty a turisty se proplétáme historii vepsanou do dlažebních kostek tohoto města. Naše kroky nás dovedly až k parku Jardin de Luxemburg, nádhera a najednou krásný klid a pohoda podzimního slunečného dne. Zde je i senát s historickou budovou a krásnou parkovou úpravou a fontánou .

Jardin de Luxemburg , foto JCCysnews

 

Pokračujeme dále a malé kavárničky a restaurace lemují naši cestu. A také Kostel svatého Sulpicia , jenž si nezadá se slavnější Notre Dame , čas se nám krátil do návštěvy slavné věže a tak naše kroky se zrychlovaly. Rychlé občerstvení v malinkaté restauraci s sebou a hurá na věž.

Nestačíme si pozorně prohlédnout památky , které nyní míjíme a okolo slavné Invalidovny jen doslova proletíme . A už se objevila ona dáma nad Seinou, slavná Eiffelova věž.

Eiffel tower , foto MKCysnews

Eiffelova věž

Je to tak velká věž, že když ji zahlédnete poprvé, nechce se Vám věřit, že to je reálná stavba. Její monumentálnost budí respekt a obdiv k jejím stavitelům. Výška 324 metrů je ohromující a rozpětí dolních nohou ohromné 124 metrů .

Měli jsme zakoupenou vstupenku on line, a tak přesně v jednu hodinu vstupujeme do areálu Eiffel tower  věže. Po bezpečnostní prohlídce se řadíme do fronty k prvnímu výtahu, jenž nás vyveze do 2.patra ve výšce 115 metrů. Do 1. patra lze i pěšky, a to do výšky 57 metrů.

Na vrchol věže

Vstupenku jsme měli až na vrcholek věže, a tak si ve výšce 115 metrů zajdeme na záchod, taky zážitek. Tak vysoko jsem ještě na toaletě nikde nebyl . Myslím ve vyhlídkové věži. A pak čekáme na poslední výtah až na vrcholek s ohromujícím výhledem. Počasí nám přálo, a tak shlížíme z nejvyšší otevřené plošiny na Paříž za slunečního dne. Úplně na vrcholku jsou dvě výhledová místa. krytá a pak otevřená část, a to pěkně nad sebou. Měli jsme vstupenku až na vrcholek věže, a tak si ve výšce 115 metrů zajdeme na záchod, taky zážitek.

A pak čekáme na poslední výtah až na vrcholek s ohromujícím výhledem. Počasí nám přálo, a tak shlížíme z nejvyšší otevřené plošiny na Paříž za slunečního dne. Úplně na vrcholku jsou dvě výhledová místa. krytá a pak otevřená část, a to pěkně nad sebou. Celá prohlídka nám zabere hodinu a půl a tak už pomalu míříme zpět na letiště .

Autor: Frimi – Vlastní dílo, Volné dílo,

Invalidovna a návrat na letiště s odletem do Prahy

Eiffelova věž je kousek od slavné Invalidovny a tak neodoláme a cestou zpět na letiště se ještě stavujeme zde. Probíhají na této slavné památce opravy, a tedy procházíme kolem staveniště zakryté obrazovou plachtou. rychlostí blesku procházíme do katedrálního kostela a už míříme na taxi .


Invalidovna (Paříž)

Invalidovna (francouzsky Hôtel des Invalides) je komplex budov v Paříži v 7. obvodu zahrnující Muzeum Armády, které se vztahuje k francouzské vojenské historii, dále pak vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány, což byl i původní účel budov. Dnes je to také místo, kde jsou pohřbeni někteří z největších válečných hrdinů Francie. Zdejší Dóm je katedrálním kostelem Francouzského vojenského ordinariátu. Nejvýznamnější hrobkou Invalidovny je hrobka Napoleona Bonaparte (1769–1821) v kryptě pod Mansartovým dómem

zdroj: Wikipedia.org


Odlet z Paříže

Mávneme na taxi a jedem na letiště , zde nás cesta vychází na padesát pět Euro a zhruba za hodinku jsme přímo u našeho odletového terminálu. Odbavíme se a dáme si naší klasickou Sushi večeři či někde jinde oběd. Toto je naše tradice a zde díky restauraci na letišti nebyla porušena . Tak máme Sushi restaurace z Londýna, Paříže , Vídně i Drážďan a dalších naší redakcí navštívených měst .

Nasedáme na letadlo a míříme domů. V 21 hodin jsme v Praze – den v Paříži za námi .

pár minut před Prahou , foto JCcysnews