Zkolaudovaná, a tedy pro veřejnost otevřená, je od konce srpna sedmnáctimetrová rozhledna svaté Anny na Anenském vrchu v Orlických horách. Vedle ní stojí zrestaurovaný mariánský sloup z 18. století. V neděli 8. září ho vysvětí neratovský farář.
Rozhledna svaté Anny
Celoročně a bezplatně se znovu otevřela veřejnosti rozhledna svaté Anny, kterou za 1,1 milion korun bez DPH v létě opravily Lesy ČR. Koncem srpna stavbu zkolaudoval Městský úřad v Rokytnici v Orlických horách.
„Dřevěné nosné sloupy jsme nahradili ocelovými žárově zinkovanými, které jsou obložené modřínovými latěmi. Vizuálně se tedy mnoho nezměnilo. Výrazně jsme však prodloužili životnost stavby,“ řekl Karel Fišer, oblastní ředitel Lesů ČR pro východní Čechy.
Instalace zrestaurovaného mariánského sloupu
Novinkou je pro turisty, poutníky i pamětníky aktuální instalace zrestaurovaného původního mariánského sloupu, který se na Anenský vrch vrací po 87 letech. Před druhou světovou válkou ho lidé přemístili do lesního porostu v okolí mimo cestu a spolu s dřevěnou kaplí z roku 1766, kterou dnes najdeme mezi hájovnou Panské pole a Vysokým Kořenem, tehdy ustoupil budovanému pohraničnímu opevnění. I bunkry R-84 Arnošt a R-85Anna se zachovaly dodnes.
„Sloup jsme za 190 tisíc korun bez DPH nechali zrestaurovat a instalovat na původní místo. V neděli 8. září ho ve 14 hodin vysvětí Josef Suchár, farář z nedalekého Neratova. Všichni jste samozřejmě zvaní,“ vzkázal Fišer.
Anenský vrch
Anenský vrch leží 992 metrů nad mořem na hlavním hřbetu Orlických hor a asi sedm kilometrů severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách. Původně se nazýval Hocheckicht. Anenský se mu začalo říkat podle kaple svaté Anny. Později se vrch přejmenoval na Ernestinenberg. Po válce a odsunu německého obyvatelstva se opět obnovil původní název.
Zdroj: Lesy České republiky