Nejkrásnější vodopády v Tyrolsku – mystický, v kotlině, pro milovníky ptáků

Návštěva vodopádu slibuje nejen příjemné osvěžení během horkých letních dnů a přírodní uměleckou galerii v zimě, ale působí také jako uklidňující prvek. Vědecké studie dokazují, že pobyt u vodopádu pomáhá při léčbě alergií či astmatu. I to je jedním z důvodů, proč vyrazit na výlet právě k některému z tyrolských vodopádů, které často působí jako brána do jiného světa. Většina z nich je snadno dostupná po turistických stezkách a lávkách či mostech. Vybrali jsme osm nejzajímavějších, které rozhodně stojí za vidění.

Mystický: vodopád v soutěsce Zammer Lochputz

 

K nohám návštěvníků padají burácející masy vody. Divoká řeka Lötzbach zde během uplynulých staletí ve skále vyhloubila mystickou soutěsku Zammer Lochputz. K tajuplnému, ostrými skalními štíty obklopenému kaňonu lze dojít po naučné stezce Wasser-Erlebnis-Steig, jenž vede přes lávky a štoly až k 30 metrů vysokému vodopádu Lötzer Wasserfall, který využívá jedna z nejstarších vodních elektráren v Tyrolsku. V letních měsících je soutěska osvětlena pro noční procházky.

Výchozí bod: 6511 Zams, Hauptstraße 53, Zammer Lochputz
 

 

V kotlině: vodopády u obce Hintertux

 

Milovníci vodopádů by rozhodně měli navštívit tzv. „Vodopádovou cestu“ (Wasserfallweg) v Hintertuxu, která vede nádhernou krajinou Zillertalských Alp. Čtyřkilometrová stezka začíná u spodní stanice lanovky na ledovec u obce Hintertux v údolí Zillertal. Horský svět, který zde v nadmořské výšce 1500 metrů návštěvníky obklopuje ze všech stran, ukazuje, co všechno příroda dokáže vytvořit: soutěsky, jeskyně, skalní mosty. Nejlépe jsou tyto přírodní úkazy vidět u vodopádu Kesselfall, který je pojmenován po hluboké skalní kotlině (německy Kessel), jíž vytvořila po staletí padající voda. Stezka vede také kolem vodopádu Schraubenfall, jehož vodní tříšť v horkých letních dnech příjemně osvěží. Při relativně obtížnějším sestupu se prochází kolem tzv. Velrybí tlamy –(Walfischmaul), velkého kamenného bloku podobajícího se rybím ústům.

Výchozí bod: 6294 Hintertux, na jižním okraji obce

 

Pro milovníky ptáků: vodopád Schleier v údolí Zillertal

 

Nejvyšším vodopádem v údolí Zillertal je se svými 91 metry vodopád Schleier, ke kterému vede velmi netypická okružní trasa. Je vybudována ve stylu naučné ptačí stezky a návštěvníci se po cestě dozví množství informací o více než čtyřiceti druzích ptáků, kteří toto krásné údolí obývají.  

Výchozí bod: 6265 Hart im Zillertal, cesta začíná asi 300 metrů jižně od místního kostela. Okružní trasa zabere přibližně 2,5 hodiny.

Zdroj: tyrolsko.cz