Esa vozatajského sportu na startu Rudolfova poháru v Kladrubech nad Labem

Téměř sto dvacet spřežení z šestnácti zemí světa porovná své síly na mezinárodních závodech spřežení Rudolfův pohár, které pořádá Národní hřebčín Kladruby nad Labem ve dnech 17. – 21. dubna 2024. 

Rudolfův pohár v Kladrubech nad Labem

V kategorii čtyřspřeží bude národní hřebčín poprvé ve své historii hostit i týmovou soutěž CAIO4*- H4 WcupQ. V této královské kategorii budě opět startovat šestinásobný mistr světa v závodech čtyřspřeží a desetinásobný vítěz FEI World Cupu australský vozataj Boyd Exell. Nebudou chybět ani další jezdci z nejužší světové špičky, jako například  Dries Degrieck z Belgie, Michael Brauchle z Německa nebo Koos de Ronde z Nizozemí. Diváci tak uvidí celkem třicet čtyřspřeží.

„Takové množství jezdců zatím Rudolfův pohár nehostil, do Kladrub nad Labem tak dorazí přes 300 koní.“, uvedl ředitel národního hřebčína Jiří Machek.

Rudolfův pohár 2024

Národní hřebčín bude reprezentovat v kategorii čtyřspřeží Jiří Nesvačil jun. se starokladrubskými bělouši a Petr Novák se starokladrubskými vrankami. V tříhvězdové kategorii dvojspřeží bude z jezdců národního hřebčína soutěžit Vladimír Moudrý. V dvouhvězdové kategorii jednospřeží se o přední příčky utká Kateřina Neumannová.

Ve středu 17. dubna proběhne veterinární inspekce koní.

Ve stejný den odpoledne čeká startující kategorií jednospřeží 3* úvodní drezura. Ve čtvrtek absolvují kategorie dvojspřeží pony 3* a dvojspřeží 3* a v pátek kategorie jednospřeží 2*, dvojspřeží 2* a čtyřspřeží 3* CAIO4*- H4 WcupQ drezuru. Divácky velmi atraktivní vozatajský maraton je na programu tradičně v sobotu 20. dubna.

„Díky rekordnímu počtu přihlášených závodníků, který nás velmi těší, jsme museli posunout termín závodů již na středu 17. dubna“, dodává ředitelka závodů Dominika Otipková. Zakončen bude Rudolfův pohár v neděli překážkovou jízdou spřežení, následovat bude vyhlášení celkových výsledků.

Závody se konají v Krajině pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsané na Seznamu světového dědictví. Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Marek Výborný a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Akce se koná za finanční podpory Národní sportovní agentury. Další významnou akcí národního hřebčína bude dne 25. května Den starokladrubského koně.

 

Více informací o Rudolfově poháru naleznete ZDE

 

Zdroj: Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Foto: Lucie Macáková a Michaela Purnochová