Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.
S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha.
Na návštěvu Vás zve také Průmyslové muzeum Mladějov v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově.
V sobotu 17.6. mají návštěvníci akce zvané Historie v pohybu možnost vidět v provozu vybrané stroje ze sbírek stabilních motorů, motocyklů a stavební a zemědělské techniky Průmyslového muzea Mladějov.
Výletní vlaky (parní i motorové) z Mladějova na Novou Ves budou v provozu podle zvláštního jízdního řádu, odjezdy z Mladějova v 9:05, 10:10, 11:15, 14:25, 15:30 a 16:35 hodin.
Projížďky po areálu bývalého šamotového závodu bude zajišťovat osobní důlní souprava s lokomotivou DH 70 D a vozy pro přepravu horníků DM 12 (plánované začátky projížděk v 9:30, 10:20, 11:25, 12:10, 14:50, 15:40, 16:45 a 17:30 hodin) a historický autobus Praga RND (začátek projížděk po cca 45 minutách od 10:00 do 17:30 hodin). Komentované prohlídky muzea se uskuteční mimořádně od 10:55, 12:00, 16:15, 17:20 a 18:30 hodin.
Po 13. hodině program vyvrcholí přehlídkou lokomotiv, silničních vozidel a stavebních strojů, jejíž součástí bude také ukázka činnosti unikátního lanového bagru Škoda D-500 – největšího exponátu Průmyslového muzea Mladějov vůbec.
.
Jízdní řád – Historie v pohybu
Mladějov na Moravě – Nová Ves u Kunčiny – Josefka – Hřebeč
km | 121 |
321 |
123 |
125 |
323 |
127 |
|
0 | Mladějov na Moravě | 09:05 | 10:10 | 11:15 | 14:25 | 15:30 | 16:35 |
3 | Veksl | 09:28 | 10:28 | 11:38 | 14:48 | 15:48 | 16:58 |
5 | Nová Ves u Kunčiny zastávka | 09:44 | 10:40 | 11:54 | 15:04 | 16:00 | 17:14 |
6 | Větrná | | | | | | | | | | | | |
6 | Nová Ves u Kunčiny | 09:52 | 10:48 | 12:02 | 15:12 | 16:08 | 17:22 |
9 | Josefka | ||||||
11 | Hřebeč-Gerhard | ||||||
11 | Hřebeč doly |
Hřebeč – Josefka – Nová Ves u Kunčiny – Mladějov na Moravě
km | 122 |
322 |
124 |
126 |
324 |
128 |
|
0 | Hřebeč doly | ||||||
0 | Hřebeč-Gerhard | ||||||
2 | Josefka | ||||||
5 | Nová Ves u Kunčiny | 10:07 | 11:10 | 12:17 | 15:27 | 16:30 | 17:37 |
5 | Větrná | | | | | | | | | | | | |
6 | Nová Ves u Kunčiny zastávka | 10:15 | 11:18 | 12:25 | 15:35 | 16:38 | 17:45 |
8 | Veksl | 10:32 | 11:40 | 12:37 | 15:52 | 17:00 | 17:57 |
11 | Mladějov na Moravě | 10:50 | 11:58 | 12:55 | 16:10 | 17:18 | 18:15 |
Vlak je veden historickou parní lokomotivou
Možnost rezervace zakoupením e-jízdenky.
Tento jízdní řád platí v sobotu 17. června 2017.
V parních vlacích Mladějov – Nová Ves platí tarif a přepravní řád Mladějovské průmyslové dráhy.
Jízdné důlní vlak 30 Kč (děti 20 Kč), jízdné historický autobus 30 Kč (děti 20 Kč).
Více informací naleznete na webových stránkách: www.mladejov.cz/historie-v-pohybu