Šumava letos ve znamení vody – rok 2022 je Rokem mokřadů

Filmový dokument o návratu vody do šumavské krajiny, dobrovolnické mokřadní akce, kniha o vodě pro základní školy, fotografická soutěž, výstavy na informačních střediscích, nebo výukové programy zaměřené na nejrůznější druhy mokřadů. Takový je výčet zábavných i populárně-naučných aktivit, které Správa Národního parku Šumava letos připravuje pro své návštěvníky v průběhu Roku mokřadů 2022.

Rok mokřadů 2022

„Na filmovém dokumentu o návratu vody do šumavské přírody pracujeme už od loňského roku. Popisujeme v něm osudy místních mokřadů a potoků, jež bohužel nebyly vždy příznivé. A samozřejmě také to, co pro krajinu taková změna, tedy především vysušování mokřadů, znamená. Díky více než dvacet let trvajícímu úsilí o návrat mokřadů ale naštěstí můžeme natočit dílo se šťastným koncem,“ láká na film, který bude vyvrcholením Roku mokřadů Lukáš Linhart z oddělení vod a mokřadů.

„Zhruba půlhodinový dokument je plný jedinečných záběrů zvířat, rostlin a šumavských mokřin ve všech ročních obdobích, kterými diváky provede sama voda. Premiérová promítání chystáme v místních kinech, přičemž některá z nich budou spojena s živým koncertem nebo diskuzí o nezbytnosti mokřadů pro zdravé fungování krajiny. Pokud by nějaká kina měla zájem promítat tento dokument, budeme rádi, když se nám ozvou,“ vyzývá Lukáš Linhart.

V letošním roce se veřejnost může opět zapojit i do oblíbených dobrovolnických akcí, kde se milovníci Šumavy mohou stát nedílnou součástí procesu revitalizace mokřadu.

„Poznají tak zblízka, jak se revitalizace provádí, přitom odchází s dobrým pocitem, že pracovali pro přírodu. Program je pak spojený s exkurzí do krásných a zachovalých mokřadů, jež na území Šumavy naštěstí zůstaly,“ popisuje Lukáš Linhart.

Rok mokřadů 2022 a NP Šumava

Během Roku mokřadů budou moci návštěvníci NP Šumava zhlédnout i výstavu velkoformátových fotografií šumavských mokřadů. K vidění bude například Mrtvý luh, Soumarské rašeliniště nebo Tříjezerní slať. V terénu připravujeme rovněž zábavnou fotosoutěž, která pomůže šířit hlavní myšlenky Roku mokřadů. Střediska environmentální výchovy se zaměří na výuku o vodě, při níž se děti budou bavit mimo jiné modelováním meandrující řeky na novém výukovém zařízení. Kolegové z projektu LIFE Život pro mokřady výuku obohatí vydáním knihy věnované vodě a mokřadům.

 

„Programy o vodě a mokřadech jsou pro nás samozřejmostí, a to už vzhledem k charakteru celého pohoří, které je bez nadsázky vodou formované miliony let. Šumavská rašeliniště jsou dokonce jednou ze 14 lokalit, jež uznává tzv. Ramsarská úmluva a řadí je mezi mokřady mezinárodního významu. A právě Světový den mokřadů, jenž připadá na 2. února, je jedinečnou příležitostí, kdy můžeme vyzdvihnout vzácnost a důležitost těchto rozmanitých biotopů,“ uzavírá Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava.

 

Více informací naleznete ZDE