Tip na výlety Východní Moravou s kočárkem

Rodiny s dětmi v kočárku musejí při výběru výletů hledat trasy, které jsou s kočárky dobře sjízdné. Přinášíme hned dva tipy, které tuto podmínku splňují, a navíc slibují i poznání mnoha zajímavostí.

Prvním tipem na výlet směřujeme na rovinatou Hanou, do Chropyně, malého města nedaleko Kroměříže.

Stezka nabízí hned několik zastavení s informačními panely, díky kterým se dozvíte spoustu zajímavých informací o historii městečka, vzniku rybníku a také o tom, co roste a žije v něm i na jeho březích. Kromě početného racka chechtavého, který zde má jedno z nejoblíbenějších hnízdišť v České republice, tady můžete zahlédnout také několik druhů kachen či dalších vodních ptáků. Určitě stojí za zmínku i to, že na rybníku roste ohrožená vodní rostlina – kotvice plovoucí, břehy lemují topoly, vrby a olše.

Výlet je vysloveně šitý na míru pro rodiny s malými dětmi. Ty si můžou odpočinout či se pobavit na jednom ze zastavení naučné stezky, které je vybavené herními prvky. Větší děti zaujmou vyhlídkové ptačí pozorovatelny. Nabízí se také prohlídka zámku Chropyně se zajímavými sbírkami, děti mohou zajímat historické zbraně, brnění či pověst o hanáckém králi Ječmínkovi.

Kdo má raději kopcovité terény, vyrazí do valašské obce Vysoké Pole v přírodním parku Vizovické vrchy. Je zde čistý vzduch a voda ze studánek, kterou můžete pít. Přímo z centra Vysokého Pole jsou vedeny dvě speciální kočárkové trasy vyznačené dřevěnými směrovkami.

Ta kratší, dlouhá jen 1,5 km, míří k poutní kapli Panny Marie Vysocké a k nedaleké vodní kapličce u studánky s čistou, zdraví prospěšnou vodou. Ta, podle staletí předávané pověsti, pomáhá zejména při nemocech dětí. Součástí této kočárkové trasy je naučná Stezka zdraví, včetně záhonků s bylinami, které pomáhají zdraví navrátit či upevnit.

Delší trasa je vhodná pro sportovně laděné rodiny. Má v jednom směru 4,5 km, a zavede vás k památníku vypálené obce Ploština. Jde se mírně do kopce, ale krajina je poutavá, například budete míjet statek, který možná znáte z populárního televizního seriálu Ranč u Zelené sedmy. A v cíli trasy si připomeňte oběti II. světové války – na zničenou Ploštinu a 24 zmařených životů.