Nejrozsáhlejší sbírka dřevitých pivoněk v České republice je právě v plném květu


Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Milovníci bohatých vonných květů by rozhodně neměli svou návštěvu trojské botanické zahrady odkládat, díky nezvykle teplému počasí jsou dřevité pivoňky už v těchto dnech v plném květu. Komentované provázení jejich sbírkou v doprovodu kurátorky Ivety Bulánkové se koná v sobotu 12. května ve 14.00 a 16.00 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Venkovní expozice jsou otevřené denně od 9.00 do 20.00 hodin.

Otevírací doba v květnu:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)

 

 

Pivoňky jsou symbolem bohatství a hojnosti a hrají významnou roli v asijském umění. I u nás patří k ozdobám zahrad a jejich obliba rok od roku roste. „Sbírka pivoněk patří k našim prioritním sbírkám a zároveň se řadí mezi deset nejlepších v Evropě. Zhruba 500 druhů a kultivarů si návštěvníci mohou prohlédnout na Pivoňkové,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Díky teplému počasí kvete sbírka v letošním roce dříve

Víte, že…

pivoňky jsou také tradiční léčivé rostliny?  Používaly se už ve staré Číně ve 2. století př. n. l., ale také ve starověkém Řecku a Římě.

 

 

Pivoňky jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých. Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, které se v zahradnické praxi dělí na bylinné a dřevité. „Plané dřevité pivoňky a bylinné pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. „Sbírka pivoněk obvykle vykvétá až okolo poloviny měsíce května. Letos ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí během dubna jsou keře
už nyní v plném květu,“ dodává kurátorka expozice.

 

Chcete nahlédnout do tajů pěstování těchto rostlin?

Pro zájemce, kteří by se rádi o pivoňkách dozvěděli více, připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy komentované provázení s odborníkem. To se koná v sobotu 12. května ve 14.00 a 16.00 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Během provázení představí kurátorka Iveta Bulánková celý sortiment zde pěstovaných rostlin, odhalí něco z jejich historie a vývoje šlechtění. Dále poví mnoho zajímavého o pěstitelských nárocích, chorobách či škůdcích a zájemce seznámí s potřebnými postupy k úspěšnému pěstování těchto atraktivních dřevin.

 

I v květnu do skleníku za motýly

Oblíbená výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana pokračuje. K vidění je na ní necelá šedesátka druhů denních i nočních motýlů. Mezi zajímavé druhy patří i  Caligo memnon, který žije od Mexika po Amazonii a je známý též jako „soví motýl“. Za své jméno vděčí nápadným skvrnám na spodní části zadních křídel. Skvrny slouží k zastrašování nepřátel, jejich náhlé odhalení, když motýl křídla zavře, odradí predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsl. Jsou to milovníci lehce fermentovaného ovoce a lidem se nedoporučuje pohyb se sklenkou alkoholu v jejich blízkosti. Ihned se na nápoj vrhnou.

Před skleníkem Fata Morgana si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu fotografií Ondřeje Prosického. O víkendu zde jsou také stánky společností Duha, Gatebo a Bona. Nechybí
ani vzdělávací stánek botanické zahrady s aktivitami pro malé i velké.