V Tróji létají jedovatí motýli. Botanická zahrada Praha zahajuje oblíbenou výstavu exotické motýlí krásy

Do tropického skleníku Fata Morgana návštěvníci vcházejí novým vstupním areálem. Trojská botanická zahrada pro návštěvníky opět připravila a dnes slavnostně zahájila výstavu tropických motýlů. Jejími kmotry se stali herečka a zpěvačka Eva Burešová, herečka Veronika Khek Kubařová a herec Vladimír Polívka, dále olympionička a moderátorka Gabriela Soukalová a prezidentka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová. Jedná se už o 18. ročník a tentokrát se bude věnovat jedovatým druhům. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavostí, třeba to, jak se jed dostane do těla motýla, pro koho jsou motýli jedovatí a který je ten nejjedovatější. Těšit se mohou ale i na krásné „soví motýly“ nebo modré krasavce z rodu Morpho. V rámci vernisáže výstavy byl rovněž zahájen provoz nového vstupního areálu Botanické zahrady Praha s restaurací. Expozici je možné navštívit od 9. června do 18. čevence 2021 každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin.

Výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana

Do trojské botanické zahrady postupně po týdnech dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů exotických krasavců. Botanická zahrada v Troji již několik let spolupracuje s motýlí farmou ve Stratfordu nad Avonou.

„Těší mě, že můžeme návštěvníky opět pozvat do našeho unikátního skleníku Fata Morgana na oblíbenou výstavu motýlů. Tyto výstavy se u nás konají již od roku 2004. V loňském roce se akce z důvodu uzavření skleníku v rámci protiepidemických opatření nekonala. Letošní ročník potrvá šest týdnů. Snažíme se o to, aby byl pobyt v našem skleníku pro návštěvníky příjemný a aby si motýlí krásu skutečně užili. Zatím platí opatření, která povolují v expozici maximálně 100 osob v jeden okamžik. Proto doporučujeme, aby si zájemci svou návštěvu akce naplánovali, ideálně na odpoledne všedních dnů,“ zve na výstavu motýlů Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl.m. Prahy.

Jedovatá krása

Jedovatá krása

Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“ (Caligo atreus) nebo překrásné modré babočky rodu Morpho.

„Na výstavě bude možné se seznámit s desítkami motýlů z nejrůznějších koutů světa, například z Kostariky, Ekvádoru, Filipín a dalších zemí tropické oblasti. Nejhojněji jsou zastoupené jedovaté babočky rodu Heliconius. Jedovatý je také monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). Jedovatí motýli mají výstražné barvy  červenou, oranžovou, žlutou střídající se s černou. I některé nejedovaté druhy se ale podobně maskují a chrání. Návštěvníci se nemusí bát , motýli jsou jedovatí pouze pro své predátory, přesto prosíme návštěvníky , aby na ně nesahali.“ upřesňuje Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Zahájení výstavy Jedovatá krása

Do skleníku Fata Morgana nový vstupem

Do skleníku Fata Morgana se návštěvníci dostanou novým, moderním a zcela bezbariérovým vstupním areálem.

„Otevření výstavy motýlů je skvělou příležitostí pro oficiální zahájení provozu nového vstupního areálu v botanické zahradě. Ten nabízí i možnost ukrátit si chvíli při případném čekání na vstup do skleníku a to posezením u vodních prvků nebo u občerstvení v nové restauraci. Výstavbu nového prostoru jsme zahájili v roce 2019. Jedná se o práci architektů z ateliéru AND. Období, kdy byla botanická zahrada uzavřena na základě protiepidemických opatření, jsme využili pro dokončení stavby. Jedná se o moderní, plně bezbariérový areál, “ doplňuje k novému vstupnímu komplexu trojské botanické zahrady náměstek primátora hl.m. Prahy Petr Hlubuček.

Výstava Jedovatá krása se koná od 9. července do 18. července 2021

Tropický skleník Fata Morgana hostí výstavu motýlů od 9. června 2021. Je otevřen vždy v úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Na základě aktuálních opatření může být ve vnitřních prostorách v jeden okamžik maximálně 100 osob. Do celé Botanické zahrady Praha lze vstupovat pouze hlavními vchody, které jsou otevřené ddenně od 9 do 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line. Zájemci mohou rovněž navštívit nový e-shop botanické zahrady, kde jsou kromě vstupenek k dostání i dárkové předměty.

Foto: JB Cysnews

Více informací naleznete ZDE