Testování nového modelu Mercedes-Benz Intouro

Nový Mercedes-Benz Intouro se poprvé představil v České republice, na první prezentace zamířil k několika dopravcům. První testování proběhlo ve vozovém parku společnosti ICOM transport a.s. Nové vozidlo bylo nasazeno na linky mezi Jihlavou a Brnem, kde v testovacím provozu posloužilo k reálnému porovnání se svými předchůdci.

Nový Mercedes-Benz Intouro nabízí maximální hospodárnost a flexibilitu, vyšší funkčnost a komfort. Mnoho součástí modelu Intouro se již osvědčilo u ostatních vozidel koncernu a podtrhují tak svou příslušnost ke značce Mercedes-Benz.

Nový Mercedes-Benz Intouro

Nový Mercedes-Benz Intouro pokrývá enormně široký záběr od obratného Intouro K s délkou 10,75 metrů až po 14,88 metrů dlouhé třínápravové Intouro L. Pohon modelu Intouro spoléhá na mnohokrát osvědčené elementy. V zádi dvounápravových modelů v sérii pracuje kompaktní řadový šestiválcový motor Mercedes-Benz OM 936 se zdvihovým objemem 7,7 litrů o výkonu  220 kW (300 k) a točivým momentem 1400 Nm, splňující normu Euro VI D. Pro třínápravové modely je v sérii řadový šestiválcový motor Mercedes-Benz OM 470 se zdvihovým objemem 10,7 litrů, výkonem 290 kW (394 PS), a točivým moment až 1900 Nm. Sériově je ve spojení s motorem Mercedes-Benz OM 936 šestistupňová manuální převodovka. Pro výkonový stupeň 260 kW (354 PS) je optimální plně automatizovaná osmistupňová převodovka  Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift. Sériově je dodávána v kombinaci s OM 470 u modelu Intouro L. Všechny tři motorové varianty od 220 kW (299 k) až po 290 kW (394 k) dodává Mercedes-Benz na přání také s automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem a to volitelně od společnosti Voith nebo ZF. Bude možné volit také novou variantu ZF Ecolife 2.

Výrobní program nového Mercedes-Benz Intouro:

  • Intouro K, délka 10,75 m, rozvor 5,27 m, průměr otáčení 18,34 m, sériově 47 míst pro cestující
  • Intouro, délka 12,18 m, rozvor 6,08 m, průměr otáčení 21,46 m, sériově 51, maximálně 55 míst pro cestující
  • Intouro M, délka 13,09 m, rozvor 6,99 m, průměr otáčení 23,83 m, sériově 59, maximálně 63 míst k sezení
  • Intouro L, třínápravový, délka 14,88 m, rozvor 7,18 + 1,60 m, průměr otáčení 24,06 m, sériově 71 míst pro cestující

 

 

Nový design

Pro testovací provoz je k dispozici dvounápravové Intouro s délkou 12,18 m vybavené 47 sedadly Inter Star Eco pro meziměstské cestování v tmavě modrém designu, vybavené řadovým šestiválcovým motorem Mercedes-Benz OM 936. Motor je spojen s osmistupňovou automatizovanou převodovkou Mercedes-Benz GO 250-8 (PowerShift). Příjemné klima ve voze obstarává výkonná klasická klimatizační jednotka umístěná na střeše vybavená antivirálními filtry pro zvýšenou bezpečnost na palubě. Cestující mohou využít dvojici USB zásuvek v každé řadě sedadel.

Nový design založený na funkční karoserii přebírá technologické vedení ve svém segmentu. Jako první linkový autobus od společnosti Mercedes-Benz je postaven na stále rozvíjené elektronické platformě, která kromě jiného tvoří základ pro nejnovější generaci asistenčních systémů. Milníkem v bezpečnosti je asistent pro nouzové brzdění Active Brake Assist 5, který rozpoznává jak pohybující se chodce, tak i osoby, které náhle zastaví. Nově se též v modelové řadě Intouro představil také asistent odbočování Sideguard Assist s rozpoznáním osob a předmětů v „mrtvém úhlu“. I v oblasti pasivní bezpečnosti splňuje nové Intouro nejvyšší bezpečností standardy, například zvětšenou plochu nouzových výlezů ve střeše, nouzové osvětlení, materiály v interiéru splňující nejnovější požadavky požární bezpečnosti, až po předepsané automatické hasicí zařízení v motorovém prostoru.

Obecně model Intouro nabízí výšku k stání víc jak dva metry až po zadní nápravu, což přináší mnohem víc místa pro stojící cestující. Pro toto použití je možné dodat výbavu s přídržnými tyčemi a stropními madly. Ve srovnání s předchozím modelem se podesta zvýšila o 40 mm na 210 mm. Proto mají sedící cestující velmi dobrý výhled přes boční okna a profitují z velmi velkorysého pocitu prostoru. K příjemnému pocitu prostornosti přispívají také nové přátelské barevné tóny středového stropu.

Mezi další novinky patří pracoviště řidiče, inovativní součásti pro ovládání klimatizace, větrání a vytápění, nově vyvinuté ergonomické sedadlo řidiče, multifunkční volant a osazení přístroji včetně barevného displeje dosahujícího úrovně plnohodnotného cestovního autobusu. Také je zde namontován dešťový a světelný senzor, což je výrazná podpora pro řidiče a zároveň i posílení bezpečnosti. Nový typ vozu je standardně vybaven výkonnými halogenovými parabolickými světlomety, volitelně je možno autobus vylepšit bi-xenonovou optikou.

Pro optimalizaci spotřeby se u nového modelu navíc snížila hmotnost o cca 300 kg ve srovnání s předchozím modelem. Spotřeba klesla podle použití u sériového provedení až o tři procenta. Pro nový model Mercedes-Benz Intouro je k dispozici celá škála OMNIplus služeb, aby se co nejlépe využily technologické předpoklady autobusu.