Sobota oživí Mariánské náměstí v centru metropole

Mariánské náměstí patří k turisticky velice vytíženým místům, čehož si je vědom i pražský magistrát. Vedení metropole nyní řeší, jakým způsobem tuto oblast více zpřístupnit veřejnosti. Náměstí by mělo nabídnout například více relaxačních prvků a stát se místem pro setkávání. S plány se budete moci seznámit už tuto sobotu při akci „Otevíráme Moje Mariánské“.

Mariánské náměstí v centru Prahy čekají velké změny. Na první z nich se můžete těšit už v sobotu 21. září od 10:00 do 19:00 hodin, kdy celý prostor ožije hned třemi událostmi. V rámci Dne bez aut, slavností Zažít město jinak a Dne otevřených dveří Rezidence primátora hl. m. Prahy můžete navštívit různé koncerty, divadelní ukázky nebo dětské dílny.

„Vyparkování Mariánského náměstí je pro město velmi důležitým krokem. Jsem rád, že jsme se tak konečně zařadili po bok světových metropolí, které nemají před radnicí parkoviště. Chtěl bych proto pozvat všechny Pražany, aby si přišli užít pohodový den v centru s kulturním a i lehce sportovním programem,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Připraven je bohatý program nejen pro dospělé, ale i pro děti. Na hlavním pódiu se představí například folklórní soubor slovenské menšiny Limbora, kapela Přeskopec a chybět nebude ani autorské čtení pod vedením básnířky Sylvy Fisherové. Pomyslným vrcholem pak bude vystoupení kapely Mizmar, která má ve svém repertoáru zajímavě podané skladby progressive rocku raných 70. let s prvky folkové hudby.

Neožije ale pouze Mariánské náměstí. Veřejnost se podívá do běžně nepřístupných prostor primátorské rezidence, kde jednu ze skupin provede primátor Zdeněk Hřib. Zájemci se budou moci s odborníky projít po okolí a zjistit zajímavosti o architektuře a sochách v centru Prahy.

„Tuto akci beru jako začátek větší změny na Mariánském náměstí, které by mělo patřit lidem. Takové místo v centru Prahy má být otevřené a sloužit pro kulturu a odpočinek. Věřím, že se nám podaří náměstí přizpůsobit přáním občanů a najdou si sem cestu i do budoucna,“ popisuje radní pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Od pátku 20. září začne na náměstí platit nový dopravní režim a do budoucna by mělo být náměstí pro návštěvníky metropole i rezidenty více přístupné. Instalovány zde budou také nové prvky, jako zeleň v květináčích, umělecká díla, židle a lavičky nebo lehátka pro odpočinek.

Když se rozhlédneme dokola po náměstí, vidíme Clam-Gallasův palác vedle Klementina a Městské knihovny, na které shlíží budova Nové radnice. A mezi nimi prakticky dvě parkoviště bez koncepce. Přesnou podobu náměstí samozřejmě ještě nemáme, ale spousty myšlenek, co vyplynuly z průzkumu, jsou velmi zajímavé a určitě by měly jít ve výsledném projektu zohlednit,“ uvádí náměstek primátora Petr Hlaváček.

Sobotní akce „Otevíráme Moje Mariánské“ se koná za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, Galerie hl. m. Prahy, Městské knihovny v Praze a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Více o programu je k dispozici na portálu města.

Program