Sobota 1. dubna v Zoo Ostrava: Den ptactva a zahájení komentovaných prohlídek skleníků

Následující sobotu zveme všechny Pěnkavy, Kosy, Sýkory, Holoubky, Ptáčky a další nositele ptačího příjmení do ostravské zoologické zahrady, kde proběhne oslava svátku všech opeřenců. Kromě speciálního ptačího programu se lidé s ptačím příjmením mohou těšit na zvýhodněné vstupné. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.

 

Ptačí program v sobotu 1. dubna začne speciální ornitologickou procházkou vedenou zkušeným ornitologem Otakarem Závalským částí areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava.

Díky přírodnímu charakteru a umístění v lokalitě Velkého ostravského lesa je areál zoo útočištěm pro řadu druhů volně žijících ptáků. V době, kdy ještě nejsou stromy olistěné, lze ptáky pozorovat relativně snadno. V posledních letech bylo v areálu zoo pro podporu a zvýšení biodiverzity vyvěšeno více než tři stovky nejrůznějších budek pro rozšíření hnízdních možností a realizována řada dalších opatření na ochranu ptactva. Některá z nich účastníci během procházky také uvidí. Sraz zájemců je v 10 hodin u výukového centra zoo. Procházka potrvá asi hodinu. Pro snadnější pozorování ptáků doporučujeme přinést si s sebou dalekohled, příp. určovací klíče a atlasy. Vhodná je také obuv do terénu.

Mezi 12. a 16. hodinou pak budou připraveny ve výukovém centru zoo aktivity na ptačí téma: poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec, výstava budek a další ptačí aktivity. Lidé zde také najdou náměty a inspirace, jak se zapojit do pomoci ptákům třeba na své zahradě. Jedná se o relativně jednoduché, ale velmi účinné kroky, jako je vyvěšení vhodné budky, výsadba plodonosných keřů či vybudování pítka pro ptáky. Představen bude i Pták roku 2023 – polák velký. Informační kampaň nazvanou „Pták roku“ vyhlašuje od roku 1992 Česká společnost ornitologická (ČSO). Jejím cílem je zvýšit povědomí široké veřejnosti o ptactvu žijícím zejména v blízkosti lidských sídel, a tím i zájem o tuto skupinu zvířat.

Nositelé ptačího příjmení budou mít tento den již tradičně zvýhodněné vstupné do ostravské zoo.

Pokud se prokáží občanským či jiným průkazem s fotografií, zaplatí zlevněné mimosezónní vstupné.

V sobotu 1. dubna se po zimní pauze mohou návštěvníci také těšit na komentované prohlídky dvou hektarových pěstebních skleníků v botanickém zázemí. V tomto období v nich právě dozrávají plody citrusů, jako jsou tahitské lajmy, citróny, cedráty či pomela, ale také banány. Lákavé je rovněž exotické koření jako například kardamom nebo citrónová tráva. Ozdobou těchto tropických a subtropických prostor jsou bezesporu i krásné květy nejrůznějších druhů orchidejí v pastelových barvách. Možné bude prohlédnout si také sbírku bonsají. V exteriéru skleníků právě nádherně kvete sbírka vřesovců pleťových a začínají nakvétat první pěnišníky.

Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend (vyjma velikonočních svátků) v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem, NOVĚ prostřednictvím rezervačního systému. Srdečně zveme všechny zájemce!

 

 

Foto autoři Enrico Gombala a David Kubala.