Pavel Kříž jako Tajemný pan M.

Fascinující příběh plný dobrodružství a objevů prožívá parta dětí v příběhu, který právě v těchto dnech natáčí pro dětský kanál ČT:D brněnské studio České televize. Děj osmidílného seriálu Tajemství pana M. je prostřednictvím záhadného muže v podání herce Pavla Kříže přivádí nečekaně k vědci a zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Jeho dvou sté výročí narození si připomeneme příští rok. Režie Pavel Šimák.

Osmidílný seriál Tajemství pana M.

J. G. Mendela, jehož pokusy s křížením rostlin, především hrášku, proslavily po celém světě, seriál nepředstaví jako nudného učence. Naopak. Jeho život, bádání a zájem o nejrůznější obory včetně včelařství, meteorologie nebo astronomie se staly velkou inspirací pro tvůrce seriálu. „Mendelův příběh je jedinečný,“ říká autor scénáře a režisér Pavel Šimák a dodává:

„Fascinace dávnými pokusy a objevy, jejich propojování se současnými možnostmi děti inspiruje a motivuje. Zároveň v nich buduje pozitivní vztah k vědě.“ „Seriál zapadá do mozaiky, kterou v oblasti tvorby pro děti v brněnském Centru dramaturgie dlouhodobě skládáme,“ říká jeho vedoucí a kreativní producentka seriálu Svatava Šenková. „Snažíme se děti různých věkových skupin nejen bavit, ale také nenásilnou formou v různých oborech vzdělávat. Atraktivní, u nás však stále málo poznaná osobnost J. G. Mendela, nebyla zatím v žádném dětském formátu zpracována, a tak jsme se této výzvy chtěli chopit,“ dodává a připomíná i další úspěšné cykly z dílny Centra dramaturgie, k nimž patří Terčin zvířecí svět, AZ-kvíz junior nebo Hýbánky.

„Seriál Tajemství pana M. budeme natáčet během července a srpna například v prostorách Augustiniánského opatství na Starém Brně a přilehlém Mendelově náměstí, v interaktivním muzeu MENDELIANUM, ve Vražném – Hynčicích, kde je rodný dům J. G. Mendela, na Mendelově univerzitě, v tajuplné zahradě v Oslavanech, v základní škole ve Šlapanicích u Brna nebo v moderních laboratořích Masarykovy univerzity v Brně,“ upřesňuje dramaturgyně pořadu Yvetta Voráčová. Vedle Pavla Kříže si v seriálu zahrají Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík nebo Zdena Herfortová. V hlavních dětských rolích se představí Kamila Vamberová, Jan Šťáva a Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše z rodinného seriálu ČT Kukačky

Více informací naleznete ZDE