MČR v atletice se konalo ve dnech 26. – 27. července 2019 na stadionu v areálu Pod Palackého vrchem v Brně

Kromě atletických soutěží proběhlo na Mistrovství České republiky zasedání předsednictva Českého atletického svazu. Projednalo návrh výběrové komise, která doporučila předsedovi Českého atletického svazu jmenovat do funkce šéftrenéra Mgr. Jana Netschera a na základě tohoto projednání jej předseda ČAS jmenoval k 16. září 2019 do funkce. Jan Netscher bude ve své funkci působit sice oficiálně od září 2019, avšak v zaměstnaneckém poměru bude již nyní, aby mohl převzít agendu od Tomáše Dvořáka.

Libor Varhaník poděkoval Tomáši Dvořákovi, že před deseti přijal nabídku na pozici šéftrenéra a za veškerou práci, kterou pro českou atletiku vykonal. Jako symbolické poděkování Dvořákovi předal 10letou whisky. Jan Netcher, prohlásil, že pozice šéftrenéra je pro něho velkou profesní výzvou. Jelikož v atletice působil v roli reprezentačního atleta, domnívá se, že nyní může v této pozici svoje zkušenosti využít.

Jan Netscher , Libor Varhaník a Tomáš Dvořák

Mgr. Jan Netscher vystudoval sportovní gymnázium a následně Fakultu tělesné výchovy a sportu UK se specializací atletika. Po ukončení studia se atletice  věnoval na závodní úrovni. V letech 1995/96 byl reprezentantem ve skoku o tyči. Ve své disciplíně překonal dvakrát český halový rekord. Byl halovým mistrem ČR v roce 1995 a účastníkem halového mistrovství světa v roce 1995 v Barceloně. Po skončení závodní kariéry se věnoval redaktorské činnosti v ČT sport. Poté působil jako kondiční  trenér ve fotbale

Mezi diváky na tribuně sledovala zápolení atletů také mistryně světa ve vrhu koulí, později sportovní funkcionářka Helena Fibingerová, která v letošním roce slaví významné životní jubileum. Při této příležitosti dostala kytici s gratulací přímo na stadionu.

Druhý den na MČR v atletice v Brně začal silným deštěm. Dešťové přeháňky provázely závodní  klání po celý den. První soutěžní disciplínou druhého dne MČR byl hod kladivem žen. Zde zvítězila Kateřina Šafránková výkonem 67,25 m. Soutěž byla přerušena a posunuta v časovém programu pro průtrž mračen .

Následoval  rozběh žen na 200 m.

Ve finále trojskoku žen zvítězila Emma Maštalířová ze SK Jeseniova s výkonem 12.42 m. Za ní se umístila Lucie Májková z USK Praha (12.40 m) a Šárka Vachata z TJ Sokol Kolín-atletika (12.34 m).

Poté diváci nadšeně povzbudovaly oštěpařky ve finálovém souboji. První tři místa obsadily závodnice TJ Dukla Praha. Rekordní 13. titul získala několikanásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková  s výkonem 63.14 m. Druhé místo obsadila svěřenkyně trenéra Jana Železného Irena Šedivá (57.56). Nikola Ogrodníková, která po třetím pokusu odstoupila pro bolest zad, hodem 56.36 m skončila na místě třetím .

Po rozběhu mužů na 200 m následovalo finále běhu žen na 400 m překážek. Zvítězila Tereza Jonášová z AK ŠKODA Plzeň výkonem 59.16. Za ní se umístila Lucie Pertlíková  z klubu Atletika Jihlava (59.41) a na místě třetím Michaela Bičianová z USK Praha (59.81).

Z technických disciplín následovalo finále žen ve skoku o tyči. Na prvních dvou místech se umístily závodnice USK Praha. Zvítězila Romana Maláčová s výkonem 4.40 m a Amálie Švábíková (4.27). Na třetím místě skončila Nikola Pöschlová z A. C. TEPO Kladno(4.01 m).

Ve finále běhu mužů na 400 m překážek zvítězil Vít Müller z TJ Sokol Hradec Králové s výkonem 49.59. Za ním se umístili Jan Tesař z Atletika Stará Boleslav (50.50) a Martin Tuček VSK Univerzita Brno (50.93 ).

Finále běhu žen na 400 m zvítězila Lada Vondrová z Hvězda Pardubice výkonem 51.71 před  Zuzanou Hejnovou z TJ Dukla Praha (52.44). Na třetím místě skončila Tereza Petržilková z AK ŠKODA Plzeň (53.47).

Finále vrh koulí muži

Na prvních dvou pozicích se umístili závodníci TJ Dukla Praha. Zvítězil Tomáš Staněk s výkonem 19.81 a za ním Martin Novák, který hodil 18.32 m. Na třetím místě skončil David Tupý z Bechyňský atlet.klub Bechyně s výkonem 17.34.

Ve finále běhu mužů na 400 m zvítězil Patrik Šorm z TJ Dukla Praha s výkonem 46.73 před Jakubem Veselým z Atletika Stará Boleslav (47.49) a Lukášem Hodboděm z TJ Sokol Hradec Králové (47.61).

Ve finále běhu žen na 800 m  zvítězila Kristiina Mäki z PSK Olymp Praha výkonem (2:08.41) před Vendulou Hluchou z TJ Sokol Opava (2:08.84) a Dianou Mezuliáníkovou z PSK Olymp Praha (2:09.10).

Ve finále běhu mužů na 800 m zvítězil Filip Šnejdrm z ASK Slavia Praha (1:47.05). Za ním se umístili        Hakim Saleh z TJ Dukla Praha (1:48.01) a Tomáš Vystrk z  VSK Univerzita Brno (1:48.86).

Finále běhu žen na 200 m. V závodě zvítězila Marcela Pírková z USK Praha s výkonem 23.56. Na druhém místě skončila Nikola Bendová z PSK Olymp Praha (23.86) a na třetím Klára Seidlová z USK Praha (24.13).

Ve finále běhu mužů na 200 m zvítězil Pavel Maslák z TJ Dukla Praha s časem 20.90. Za ním doběhl Jan Veleba ze stejného oddílu s časem 21.04. Na třetím místě skončil Jan Jirka z PSK Olymp Praha s časem 21.06.

Následoval o finále další technické disciplíny – hodu oštěpem muži .V této disciplíně obsadili první tři místa závodníci TJ Dukla Praha : Jakub Vadlejch s výkonem 83.22 m, Vítězslav Veselý s výkonem 79.27 m a Petr Frydrych s výkonem 75.03.

Ve finále běhu mužů na 5000 m zvítězil Jan Friš z TJ Dukla Praha s časem 14:29.05. Za ním doběhl Jiří Homoláč z VSK Univerzita Brno s časem 14:32.28 a Roman Budil z Atletika Písek s časem 14:33.76.

Ve finále skoku do dálky muži zvítězil Radek Juška z PSK Olymp Praha výkonem 7.72 m. Za ním se umístil Jiří Vondráček z Hvězda Pardubice s výkonem 7.60 m a Jan Jirásek z TJ Dukla Praha a výkonem 7.20 m.

Ve finále běhu na 3 000 m překážek ženy zvítězila Eva Krchová z USK Praha s výkonem 10:13.76. Za ní doběhla Tereza Hrochová z     AK ŠKODA Plzeň s výkonem 10:33.12 . Na třetím místě skončila Lucie Svobodová z AK Most s výkonem 10:57.27.

Ve finále běhu žen na 1 500 m zvítězila Kristiina Mäki z PSK Olymp Praha, s výkonem 4:25.95 před Lucií Sekanovou z USK Praha (4:27.25) a Renatou Vocáskovou z TJ Dukla Praha (4:28.96).

Ve finále běhu mužů na 1 500 m zvítězil Jakub Holuša z TJ Dukla Praha s výkonem 3:44.96 před Filipem Sasínkem z Atletický klub Hodonín (3:46.50) a Viktorem Šináglem z PSK Olymp Praha (3:47.43).

Štafeta na 4x 400 m ženy

1. místo: Jonášová T., Suráková A., Hettlerová L., Petržilková T.-  AK ŠKODA Plzeň (AK ŠKODA Plzeň)

1. místo:Hofmanová M., Červínová M., Bičianová M., Pírková M.- USK Praha (3:45.02).

1. místo:Staňková K., Šimková A., Matějková J., Ulrichová K.-   ASK Slavia Praha (3:49.42).

Štafeta na 4x 400 m muži

1. místo:Desenský M., Blatník F., Hodboď L., Müller V.- TJ Sokol Hradec Králové (3:13.11)

1. místo:Mach M., Růžička M., Grabmüller A., Šnejdr F. – ASK Slavia Praha (3:13.33 )

1. místo:Suchánek M., Vystrk T., Kotyza D., Tuček M. – VSK Univerzita Brno (3:14.15).