Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů

V úterý 31. května tomu bude přesně 130 let, kdy na dole Marie vypukl požár, který se postupně rozšířil i do dalších šachet březohorského revíru. Požár si vyžádal 319 obětí z řad horníků a záchranářů.

 

Březohorská důlní katastrofa z roku 1892 poznamenala velké množství rodin z Březových Hor, Příbrami i okolních obcí.

Při požáru, který vznikl pravděpodobně shodou nešťastných okolností, přišlo o život 319 horníků a záchranářů, po kterých zůstalo přes 280 vdov a více než 900 sirotků.

 

„Město Příbram je s hornictvím neodmyslitelně spjato po staletí. Z tohoto důvodu je třeba si připomínat nejen tradice, které naše město v současné době činí výjimečným, ale také smutné chvilky, které poznamenaly stovky rodin. V letošním roce je to již 130 let od největší důlní katastrofy v rudném hornictví do té doby nejen u nás, ale i ve světě. U této příležitosti město Příbram prostřednictvím Městského kulturního centra ve spolupráci s Hornickým muzeem, Cechem příbramských horníků a hutníků, Spolkem Prokop, Sborem dobrovolných hasičů Březové Hory a dalšími subjekty připravuje na druhou polovinu května připomínku této tragické události,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

 

Od pondělí 16. května bude ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací.

Historické objekty a místa spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními, které budou umístěny na březohorském hřbitově, Dole Marie, Ševčinském dole, u budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka a na příbramském hřbitově. Široká veřejnost i školní výpravy se tak při procházce městem seznámí s průběhem katastrofy i s příběhy jednotlivců. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny do hornických barev.

Připomínkou ztracených životů bude také květinová výzdoba. Kruhový objezd u náměstí T. G. Masaryka bude osázen 319 květinami symbolizujícími ztracené životy a chybět nebude ani nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku – mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí, smrt horníka apod.

Hlavní program připomínky spojený s Muzejní nocí se uskuteční v sobotu 28. května od 16 do 22 hodin v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy. V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice Hornického muzea Příbram v nevšedním večerním čase. V tento den bude veřejnosti otevřen také důl Marie – prohlídky Mariánské štoly začínají v 16, 17 a 18 hodin.

V samotný výroční den, tedy v úterý 31. května pak proběhne pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů: v 16.00 na příbramském hřbitově, v 17.00 na březohorském hřbitově a v 18.00 u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie.

 titulní ilustrační foto