Ministr Vojtěch podepsal s ČVUT memorandum o dodávkách respirátorů do nemocnic

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  podepsal s Českým vysokým učením technickým v Praze a jeho Start-upem TRIX Connections memorandum o vzájemné spolupráci v boji proti koronaviru za podpory vědy a výzkumu.

Memorandum o dodávkách respirátorů do nemocnic

Hlavním cílem je v co nejkratší době dostat do českých nemocnic respirátory s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3 vyvinuté Českým vysokým učením technickým, které jsou vyráběny na 3D tiskárnách.

„Díky skvělé práci ČVUT budeme mít brzy pravidelné dodávky respirátorů nejvyšší kvality pro naše fakultní nemocnice. Naši vědci odvedli úžasnou práci! Spolupráci s ČVUT a jeho Start-upem TRIX Connections jsme dnes stvrdili memorandem. Tento týden nám ČVUT dodá 600 kusů respirátorů, od dubna 500 kusů denně a vyvíjí způsob, jak navýšit kapacitu výroby respirátorů až na 10 tisíc kusů denně. Všechny zapojené subjekty pracují na bázi dobrovolnosti, my budeme hradit jen výrobní materiál na 3D tisk,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Memorandum o spolupráci podepsali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, rektor ČVUT Vojtěch Petráček a zástupce Start-upu ČVUT Trix Connection Jaroslav Lískovec. Všechny strany memoranda prohlásili, že respirátor bude komerčně dodáván výlučně Ministerstvu zdravotnictví a bude použit výhradně pro potřeby zdravotnických zařízení a jejich personálu.

Prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), předal Ministerstvu zdravotnictví ČR prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“, který byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Během víkendu je přímo při práci vyzkoušel zdravotnický personál pražské nemocnice Na Homolce. S výrobou masky na speciálních 3D tiskárnách se může začít. Při této příležitosti podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch memorandum o spolupráci. Cílem je v co nejkratší době dostat co nejvíce kusů především do nemocnic. Proces je koordinován ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest, která mimo jiné pomohla výrazně urychlit proces certifikace tohoto pokročilého respirátoru.

CIIRC ČVUT začal s vývojem tohoto ochranného prostředku před týdnem. Tým výzkumníků, zapojených do evropského centra excelence RICAIP, se zaměřil na vývoj respirátoru tisknutelného na 3D tiskárnách technologií MJF (MultiJet Fusion). To, co za normálních okolností trvá měsíce, se podařilo vyřešit za sedm dní. V úzké spolupráci s vládní agenturou CzechInvest a dalšími partnery se podařilo připravit model CIIRC RP95, který získal certifikaci jako ochranná polomaska třídy FFP3 s vyměnitelnými externími filtry. Masku lze používat opakovaně a na 3D tiskárnách vyrábět kdekoli na světě.

Programy ČVUT napomáhající k řešení současné krize

„ČVUT pracuje na několika programech, které napomáhají k řešení současné krize. Vyvíjíme a budeme vyrábět plicní ventilátory, celoobličejové masky FFP3, vyvíjíme robota automatizujícího PCR testy na koronavirus, mícháme velké množství dezinfekčního prostředku pro IZS a vyvinuli jsme respirátor s ochranou lepší, než FFP 3, který jde do výroby. Všechny vývojové projekty se chystají během několika dní do výroby a jsem rád, že projekt respirátoru již ze startovní čáry vyrazil a s výrobou začal,“ říká doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.

„Od začátku bylo cílem co nejrychleji vytvořit kompletní profesionální výrobek, který bude plně funkční a vyhoví přísným normám“, shrnul zadání prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT a dodal: „Naším záměrem bylo přispět k vyřešení aktuální krizové situace. Úspěchu jsme dosáhli díky mimořádnému nasazení týmu špičkových výzkumníků, technologickému vybavení, ale také invenčnímu přístupu k řešení problémů.“

„Ochrannou masku, kterou vyvinuli v CIIRC ČVUT, vítáme. Je to řešení, které může pomoci ochránit nejohroženější pracovníky v terénu. Domluvili jsme se s CIIRC ČVUT a zapojenými dodavateli, že nám do konce týdne dodají 600 kusů těchto masek,“ řekl Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví a naznačil, co bylo podpisem memoranda stvrzeno. „Od začátku dubna pak 500 kusů denně. Zároveň s tím vyvíjejí způsob, jak navýšit kapacitu výroby až na deset tisíc kusů denně. Všechny zapojené subjekty pracují na bázi dobrovolnosti, hradit budeme jen výrobní materiál na 3D tisk.“

„Jsme rádi, že máme první krok úspěšně za sebou. Podařilo se nám připravit model, který umožní rychlé použití,“ vysvětluje Dr. Pavel Burget, vedoucí Testbedu pro Průmysl 4.0 a dodává: „Na tom, aby mohla obratem začít výroba, spolupracujeme s řadou partnerů. Škoda Auto poskytla o víkendu svoje kapacity a vytiskla první zkušební várku. Firma 3D Tech pomohla s vývojem formy pro silikonové těsnění. Společnost 3Dees Industries připravila výrobní sestavu a pomohla s protypovou sérií.“

Agentuře CzechInvest se podařilo zkontaktovat výrobce externích filtrů, českou firmu Sigma Group z Lutína. O víkendu tak byla týmu CIIRC ČVUT předána první zásilka filtrů přímo z rukou generálního ředitele CzechInvestu, Ing. Patrika Reichla. „SIGMA Výzkumný a vývojový ústav v Lutíně vyrábí filtry s univerzálním závitem, na které je polomaska upravena. Z našeho pohledu je důležité i to, že se jedná o domácího výrobce. S vedením firmy budeme koordinovat další postup, aby byly zajištěny dodávky v odpovídajícím počtu.“

„V průběhu vývoje masky jsme museli řešit celou řadu problémů, pomáhaly nám konzultace s ostatními experty. Například do optimalizace provedení výdechového ventilu ze silikonu se zapojil tým Františka Macha z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni,“ přiblížil poslední náročné dny Ing. Alexandr Lazarov z 3D laboratoře CIIRC ČVUT.

Vzhledem k tomu, že technologií MJF disponuje v ČR jen omezený počet pracovišť, zaměřují se nyní vědci na úpravu respirátoru pro masovou výrobu formou vstřikování plastů. To navýší kapacitu a značně rozšíří okruh firem, které se budou moci do výroby zapojit. „Naším dalším úkolem pro nejbližší dny je dokončit variantu umožňující sériovou výrobu,“ uvádí Dr. Vít Dočkal, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT a dodává: „Věříme, že díky této nové řadě bude možné v České republice zajistit výrobu  až 10tisíc kusů za den.“  Do dalšího vývoje se také zapojí Česká kardiologická společnost.

 

Ilustrační foto