FN Motol vyšetřil už několik tisíc vzorků na přítomnost koronaviru

Od 5. března, kdy se začalo ve FN Motol laboratorně testovat na přítomnost koronaviru, zde bylo vyšetřeno přes 2500 vzorků. V prvních týdnech šlo o přibližně 15-20 % všech diagnostických testů provedených v celé ČR. Virologická laboratoř Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, která je uzpůsobená primárně pro potřeby nemocnice, musela mnohonásobně překročit svoje provozní kapacity až o 200 %.

Kapacita laboratoře

Denní kapacita, na kterou je laboratoř oficiálně dimenzována, je za běžného 8hodinového provozu maximálně 150 vzorků denně. Pracuje zde totiž jeden tým, který se skládá z 5 laborantů a 3 vysokoškolských zdravotníků. Vzhledem k tomu, že se počty vzorků, které byly do FN Motol zasílány k vyšetření, neustále zvyšovaly, prodloužila laboratoř denní provozní dobu z 8 na 12 hodin. Testování ihned začalo i o víkendech, neboť vzorků stále přibývalo. Vypomáhat zde začali i medici. K odběrovému místu ve FN Motol totiž přibyly i vzorky, které byly odebrány v ÚVN Praha a na různých odběrových místech ve Středočeském kraji. Systém byl tak přetížený, že přestal fungovat i jeden z vyšetřovacích přístrojů a musel se okamžitě během jedné nedělní služby vyměnit.

 

Foto: Archiv FN Motol

Zvýšení počtu testovacích míst

Zvýšení počtu, resp. kapacity testovacích míst je stále velmi aktuální otázkou. „Postupně došlo k otevírání dalších a dalších odběrových míst, ale laboratoří s odpovídající kapacitou, kde se odebrané vzorky testují, bylo ještě před víkendem nedostatek,“ říká prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol. Problematická byla podle něj i koordinace zasílání vzorků do jednotlivých laboratoří, které byly kontinuálně přetížené. „Minulý týden jsme měli v laboratoři vzorky staré několik dní, ale na včasné zpracování všech vzorků jsme opravdu neměli potřebné kapacity. Prioritní byli a zůstávají pro nás jednoznačně pacienti hospitalizovaní v naší nemocnici,“ dodává prof. Dřevínek. Dosavadní denní rekord laboratoře je přitom 302 vyšetřených testů. 

Foto: Archiv FN Motol

Spolu se vzrůstajícími a dlouhodobými nároky na laboratoř je nutné souběžně s tím řešit i zvýšenou potřebu chemikálií, které jsou pro zajištění testování nezbytné. Těch totiž v současné chvíli také není dostatek. Nejpalčivější problém posledních dní se pak stává úbytek odběrových souprav, které jsou potřebné pro provedení výtěru z nosohltanu a které jsou pro laboratorní zpracování vhodné. Ve FN Motol jich aktuálně zůstává k dispozici 800, což při kapacitě 200 vyšetření denně pokrývá zásoby jen na 4 dny.

I když bylo od včerejšího dne zrušeno odběrové místo pro diagnostiku onemocnění Covid 19, bude FN Motol provádět odběry těm pacientům, kteří budou přijatí k hospitalizaci nebo ošetření,dále zaměstnancům nemocnice a jednotkám IZS. Vyšetřovat však bude i další vzorky, které sem mnohá zdravotnická zařízení stále zasílají.