Czech Indoor Gala letos bude 3.2.2021

Ani v letošním roce nepřijdou fanoušci atletiky o nejkvalitnější mezinárodní halový mítink na našem území Czech Indoor Gala, který se tentokrát uskuteční ve středu 3. února za účasti řady českých i zahraničních hvězd.

3. února v ostravské atletické hale

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala je již stálicí v nejen domácím atletickém kalendáři. Letos se uskuteční ve středu 3. února v ostravské atletické hale již popáté, tentokrát jako součást seriálu World Athletics Indoor Tour kategorie Silver a opět se můžeme těšit na hvězdy domácí i světové atletiky mezi kterými nechybí světoví i evropští šampioni v hale i pod otevřeným nebem. Pro naše reprezentanty se jedná o ideální příležitost k plnění nominačních kritérii pro start na halovém mistrovství Evropy v polské Toruni. Dopomoci by jim k tomu měla kvalitní zahraniční konkurence.

Skutečnou ozdobou letošního Czech Indoor Gala by měla být soutěž koulařů, kde se pokusí na své vítězství z roku 2018 navázat český rekordman Tomáš Staněk.

„Na Czech Indoor Gala se moc těším. Mám za sebou první závod, kde jsem si vyzkoušel rychlejší kruh, který jsem si ve Stromovce jinak vyzkoušet nemohl. V Ostravě by se měla sejít zajímavá konkurence, tak doufám, že mě soupeři vyhecují k ještě lepšímu výkonu,“ vzkazuje trojnásobný medailista z posledních halových vrcholů.

Tomáš Staněk ,foto : Iva Roháčková

400 metrů muži

 Představí  se trojnásobný halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák, kterého doplní i další členové naší reprezentační štafety Michal Desenský, Vít Müller a Patrik Šorm. Ze zahraničních závodníků by měli být našim čtvrtkařům největšími soupeři zejména portugalský národní rekordman a sedmý z mistrovství Evropy v Berlíně 2018 Ricardo dos Santos a zkušený Polák Karol Zalewski, který stojí za řadou štafetových úspěchů své reprezentace.  

400 metrů ženy

Na ženské čtvrtce bude obhajovat loňské prvenství stříbrná z mistrovství Evropy do 22 let 2019 Lada Vondrová, která opanovala minulý ročník Czech Indoor Gala časem 52.25. V jejích silách je jistě i útok na rekord mítinku, který drží od roku 2017 výkonem 51.96 Zuzana Hejnová.

„Do Ostravy se moc těším, protože v této době je každý závod se silnou zahraniční konkurencí super. Letošní první starty při Halové lize ve Stromovce mi napověděly, že se příprava povedla a mám šanci běhat kvalitní časy. V sobotu poběžím svou letošní první čtvrtku, abych byla už na Czech Indoor Gala rozzávoděná,“ vzkázala Vondrová.

Cestu za obhajobou se jí pokusí znepříjemnit stříbrná z HME v Glasgow 2019 Belgičanka Cynthia Bolingo Mbongová, která se může pyšnit halovým národním rekordem své země 51.62, kterého dosáhla právě při svém stříbrném závodě na halovém evropském šampionátu. Na startu bude také zkušená Polka Patrycja Wyciszkiewiczová, která je stabilní členkou úspěšných štafet našich severních sousedů, se kterými získala již čtyři cenné kovy na nejrůznějších mezinárodních vrcholech.

800 m metrů muži

Naši půlkaři se nacházejí ve slibné formě, a tu by rádi potvrdili i na Czech Indoor Gala. Bronzový z univerziády 2019 Lukáš Hodboď a čtvrtý z téhož závodu Filip Šnejdr budou však mít zdatné zahraniční rivaly ve stříbrném medailistovi z HME 2019 Britu Jamie Webbovi či úřadujícím evropském šampionovi kategorie do 22 let Mateuszi Borkowském z Polska.

Tyč ženy

V tyči žen nás budou reprezentovat stříbrná z ME do 22 let v Gävle Amálie Švábíková a osmá z HMS 2016 Romana Maláčová. Na svůj loňský primát se pokusí navázat slovinská rekordmanka Tina Šutejová, která před rokem vyrovnala výkonem 462 centimetrů rekord mítinku. Mezi favoritky musíme počítat také sedmou ženu posledního světového šampionátu v Dauhá a vítězku univerziády z roku 2017 Irynu Zhukovou z Běloruska.

Dálka muži

Dálkařský český rekordman Radek Juška se utká s chorvatským šampionem Markem Čekem, jenž se také může pyšnit osobním rekordem přes osm metrů nebo rekordmanem mítinku v Nehvizdech Ukrajincem Jaroslavem Isačenkem.

„V Ostravě je super sektor, na kterém se dá skákat daleko, takže se tam jako vždy těším. Letos to bude trošku zvláštní závod, když budou chybět diváci, kteří mu dodávají atmosféru. Můj letošní první start nedopadl podle mých představ, jelikož jsem dělal na rozběhu začátečnické chyby, což mě stálo pár centimetrů, tak doufám, že v Ostravě to bude mnohem lepší a konečně se trošku proletím,“ věří Juška.

Výška muži

Výškaře Marka Bahníka doplní například finalista olympiády v Riu Bulhar Tihomir Ivanov nebo bronzový medailista z ME do 22 let 2019 Polák Norbert Kobielski.


Velká konkurence bude v hale

Nejvyšší ambice ovšem bude mít jistě i polský mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem Michal Haratyk, jenž je výkonem 22.32 držitelem národního rekordu své země pod otevřeným nebem. V sektoru by měla být také skutečná legenda této disciplíny, kterou je dvojnásobný mistr světa a trojnásobný evropský šampion Němec David Storl. Italskou koulařskou školu zastoupí halový národní rekordman Leonardo Fabbri, jemuž k překonání dvaadvacetimetrové hranice chybí už jen jediný centimetr. Naopak za tuto metu se již dostal lucemburský rekordman Bob Bertemes, na kterého se můžeme také těšit. Silnou sestavu silných mužů doplňují například ještě egyptský rekordman a bronzový z All African Games Mostafa Hassan nebo další kvalitní Polák Jakub Szyszkowski, někdejší mistr Evropy kategorie do 22 let.

Parádní časy se dají očekávat na sprinterské rovince. V závodě na 60 metrů mužů dojde na další z tradičních soubojů mezi spoludržiteli českého rekordu na stovce Zdeňkem Stromšíkem a Janem Velebou s úřadujícím halovým evropským šampionem a slovenským rekordmanem Jánem Volkem. Loňský primát se pokusí obhájit Brit Oliver Bromby.

„Do Ostravy se moc těším, jelikož je to největší český halový mítink a já se tam vždy snažím představit v tom nejlepším světle. Prvním závodem jsem potvrdil, že mám formu a rád bych ji tam ukázal a předvedl kvalitní souboj se Stromšíkem a Volkem. Brombymu bych rád vrátil porážku z loňského roku,“ uvedl čerstvý limitář pro HME Jan Veleba.

 

Na stejné distanci žen je obhájkyní prvenství z minulého ročníku Klára Seidlová, která navíc své vítězství v sezóně 2020 ozdobila vyrovnaným národním rekordem 7.23. Nebude to však mít jednoduché. Do bloků proti ní zaklekne halová evropská šampionka a polská rekordmanka s výkonem 7.07 Ewa Swobodová. Mezi kandidátky na vítězství musíme řadit také bronzovou ženu z dvoustovky na ME 2018 v Berlíně a trojnásobnou medailistku z evropských šampionátu ve štafetě na 4 x 100 metrů Jamile Samuelovou z Nizozemska.

 Patnáctistovka bude velmi atraktivní

Nejdelší běžeckou tratí programu bude patnáctistovka. V té mužské budou největšími českými želízky v ohni stříbrný z HME v Bělehradě Filip Sasínek a držitel kovu stejné hodnoty z univerziády v Neapoli Jan Friš. Ze zahraničních běžců lze vyzdvihnout zejména Španěla Kevina Lopéze, jenž si na halových evropských šampionátech v letech 2011 a 2013 doběhl pro stříbrné medaile v závodech na 800 metrů. Běžecké mládí zastupuje stříbrný z ME do 22 let v Gävle Nizozemec Robin Van Riel. V domácí hale se opět pokusí zazářit pátá žena mistrovství Evropy v Berlíně Simona Vrzalová, která právě na tomto mítinku vylepšila před dvěma lety halový národní rekord na patnáctistovce. Rychlého závodu se pokusí využít také další účastnice berlínského evropského finále Diana Mezuliáníková. Z Polska přijede potrápit naše mílařky halová vícemistryně světa i Evropy a zlatá medailistka z evropského šampionátu pod otevřeným nebem Angelika Cichocka. Další mistryní Evropy na startu by pak měla být Švédka Meraf Bahtaová.

Bez diváků, ale s TV přenosem a streamem

Letošní Czech Indoor Gala se bude muset vzhledem k současné situaci obejít bez diváků. Fanoušci královny sportu však nezůstanou o tuto atletickou podívanou ochuzeni. Od 17 hodin se chystá přímý přenos na stanici ČT sport, a ještě předtím bude možné mítink sledovat prostřednictvím streamu na facebookovém profilu Česká atletika.

Czech Indoor Gala 3.2.2021 – ČASOVÝ POŘAD a VÝSLEDKY

Czech Indoor Gala – Informace ke vstupu do haly a možnosti testování