Runway Run Praha 2020

RunCzech znovu otevřel Prahu běžeckým festivalem na Letišti PrahaTento víkend měli běžci jedinečnou šanci proběhnout se po přistávací ploše Letiště Praha.

Runway Run Praha

Třetí závod série Runway Run vyvrcholil v hlavním městě. Běžci si nejprve vyzvedli svá startovní čísla na check-inu, poté stejně jako ostatní cestující museli projít bezpečnostní kontrolou a z gatu je odvezl shuttle bus na letištní plochu, kde místo do letadla nastoupili na start pod červenou startovní bránou RunCzech.

Runway Run Praha se zúčastnilo celkem 2 674 běžců rozdělených do jednotlivých závodů dle bezpečnostních pokynů a desítky dalších se snažili získat místo na naplněný závod. Proběhnout se ve střežené SRA zóně mezinárodního letiště se vám poštěstí opravdu jen jednou za život. Navíc měli všichni účastníci přistávající a odlétající letadla téměř na dosah.Běžecký víkend byl zahájen už v sobotu večerním Sunset Runem. Přes deštivé počasí si běžci závod užívali a několik se v cíli radovalo z osobních rekordů.

Za zmínku stojí účast Marcely Joglové, která doběhla jako první žena v čase 17:25. V neděli proudili hobby běžci po slunečném letišti už od brzkého rána, jelikož v 8:30 byl na programu pětikilometrový Breakfast Run.Největší pozornost veřejnosti přilákal nedělní závod Elite Run, vysílaný živě Českou televizí.

Na start se postavila štafeta červených s neběžící kapitánkou Kristiinou Mäki a jejím týmem ve složení Pavla Štoudková, Pavel Maslák, Barbora Malíkovová a Filip Sasínek. Modří s kapitánkou Dianou Mezuliáníkovou se představili ve složení Jan Friš, Lada Vondrová a Filip Šnejdr. Úvodní los vyhráli modří, kteří na první úsek nasadili muže a celkově zvítězili v čase 0:07:34.

Organizátoři mysleli také na ty nejmenší, spatřit runway zblízka tak mohly i děti. Nesoutěžní dm rodinný běh odstartoval během dne dvakrát a účastníci si pak mohli prodloužit pobyt na letišti v Runway Parku. Zde je čekala vystavená letadla, speciální letištní technika a bohatý doprovodný program.

Dopolední závod navíc přijel odstartovat ředitel berlínského maratonu, Mark Milde, poté co si Sunset i Breakfast Run sám zaběhl.Pro RunCzech to byla již třetí letní Runway akce a organizátoři byli stejně nadšení jako běžci.

„Svět se probouzí z pandemického spánku. Runway Run Praha nám ukázal, že běžci touží po návratu ke své vášni. Naším pokorným pokusem je ukázat, že země je bezpečná a kompetentní, že Česká republika znovu běží. Na vlastní kůži jsme si ověřili, co naše země dokáže a jak funguje. Jednoduše doufáme, že přispějeme k postpandemické strategii obnovy České republiky,” uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.Dalším unikátním místem, kam se běžci mohou podívat, je plzeňský pivovar. Již za 14 dní se uskuteční Pivovarský běh s Birellem, který přinese možnost proběhnout se v historickém sklepení.