Mikulášská jízda do Oslavan

Návštěva čertovského zámku v Oslavanech, mikulášská nadílka ve vlaku.

Termín parní jízdy :

sobota 1. prosince 2018

 

Místo konání:

Brno hlavní nádraží–Oslavany

Mikulášská parní jízda

V sobotu 1. prosince 2018 se uskuteční jízda zvláštního vlaku „Mikuláš“, jejímž pořadatelem je Regionální obchodní centrum Českých drah v Brně. V čele zvláštního vlaku v trase Brno hlavní nádraží–Oslavany a zpět pojede parní lokomotiva 433.001. Na zámku v Oslavanech bude pro všechny účastníky připraven bohatý kulturní program. Při zpáteční jízdě projde vlakem Mikuláš se svoji družinou a všem hodným dětem nadělí dárečky. Zájemce o tuto akci upozorňujeme, že jízdenky na zvláštní vlak budou platit pouze s místenkami a bez těchto dokladů nebude nástup do soupravy povolen. 

Předprodej jízdenek a místenek

bude provádět pokladní přepážka číslo 1 v ČD centru na brněnském hlavním nádraží

 

Více informací naleznete ZDE

 

Zámek Oslavany

je zámek ve městě Oslavany v okrese Brno-venkov, který dnes slouží jako muzeum. Je chráněn jako kulturní památka

V roce 1885 byl zámek prodán poslednímu rodu – Gomperzům, jehož členové shromáždili na zámku velkou sbírku uměleckých předmětů. Gomperzové prováděli, na rozdíl od následujících správců, nedestruktivní stavební úpravy – výměnu točitého schodiště pro služebnictva, pokoje pro služebnictvo a mnohé další opravy a dostavby. Rodina Gomperzů byla židovského původu, tudíž byl v roce 1939 jejich majetek zabaven nacisty. V době druhé světové války prostory zámku využívala německá armáda a veškerý cenný inventář (knihy, koberce, obrazy, stříbro atd.) byl v průběhu války odvezen do Rakouska a následně do Německa.

Po skončení druhé světové války byl majetek Gomperzů podruhé zabaven československým státem a tím začala postupná devastace zámku. Nejdříve zde sídlila armáda, dále pak ubytovna pracovního tábora, internát, národní výbor, mateřská školka a různé sklady.  V roce 1992 přešel zámek pod město Oslavany a v roce 1996 se městu podařilo dostat oslavanský zámek do státního programu záchrany architektonického dědictví. Na zámku se opravily střechy, arkády, odstranily se pozůstatky po necitlivých archeologických průzkumech v zámeckém klášteře a neposlední řadě oprava věže nad kaplí . Rekonstruuje se západní křídlo, kde je v současné době Městský zámecký pivovar, restaurace a posilovna. Dále se rekonstruuje jižní křídlo, kde se v současné době nachází muzeum hasičské, hornictví a energetiky. Od roku 1999 se každé září konají na zámku Historické oslavanské slavnosti.

Zdroj: Wikipedie