Výstava Olympijské Tokio v Národním muzeu představuje unikátní artefakty i nepublikované fotografie

Historie olympijských her v Tokiu je od úterý k vidění v historické budově Národního muzea v Praze. Výstava je zaměřena především na úspěchy československých a českých sportovců v čele s legendární gymnastkou Věrou Čáslavskou, která zářila na OH v Tokiu v roce 1964.

Pohyblivé záběry jsou k vidění díky archivu České televize a oficiálnímu filmu Mezinárodního olympijského výboru. Atmosféru dokreslují i nahrávky Českého rozhlasu. „Sportovní sbírka Národního muzea je jednou z nejvýznamnějších i v evropském kontextu. Cíleně a dlouhodobě mapujeme a dokumentujeme nejen české sportovní úspěchy, ale i významné sportovní soutěže včetně olympiád. Doufám, že se výstava bude návštěvníkům líbit a po skončení olympijských her v Tokiu v České republice přibude mnoho nových medailí,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

K výstavě Olympijské Tokio, která bude otevřena do konce srpna, je naplánovaná řada doprovodných akcí naživo i on-line. Mimo jiné by to měl být křest Encyklopedie českých a československých olympioniků, kterou zpracoval historik František Kolář. Až to epidemiologická situace umožní, plánují se komentované prohlídky nebo setkání s bývalými i současnými sportovci.

Věděli jste, že olympijské hry se měly v Tokiu poprvé konat už v roce 1940? Že v roce 1964 se z Tokia poprvé vysílal televizní přenos přes satelit? A že se hry v moderní historii olympismu dosud nikdy neodkládaly? Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea, Českého olympijského výboru, Vojenského historického ústavu a Velvyslanectví Japonska.

Martin Doktor během virtuální vernisáže výstavy Olympijské Tokio v budově Národního muzea

Sport, medaile, technologie, lidé

Návštěvníci se seznámí s historií sportovního vybavení. Uvidí například gymnastické nářadí z konce třicátých let i současnosti. Porovnají kolo zlatého dráhaře z Tokia 1964 Jiřího Dalera se špičkovým modelem současnosti. K vidění budou i části originální osmiveslice z roku 1964, dobové sportovní oblečení i osobní předměty pamětníků her. Fanoušci mohou obdivovat medaile československých a českých olympioniků, včetně zlatých, které získali gymnastka Věra Čáslavská a Jiří Daler. Vystaveny jsou i tři originální kimona, jež Čáslavské věnovali japonští fanoušci, ale také originální střevíc, který slavná česká gymnastka dostala od samotného japonského císaře.

 

 

Unikátní dokumenty, fotografie a filmy

Československou výpravu v roce 1964 zachytil na řadě dosud nepublikovaných fotografií Karel Novák. Zaznamenal nejenom sportovní výkony, ale i všední život v Tokiu, atmosféru olympijské vesnice či přílet naší výpravy. Jeho snímky jsou součástí výstavy. Promítat se bude také oficiální film Mezinárodního olympijského výboru ze stejného období. Záběry zapůjčila ze svého archivu i Česká televize. Dobovou atmosféru navodí historické záznamy z archivu Českého rozhlasu.

 

K vidění jsou také akreditace sportovců, originální plán olympijské vesnice s umístěním jednotlivých národních výprav a další oficiální dokumenty. Vystavené jsou dobové fotoaparáty a videokamera.

 

Olympijské hry v roce 1940, které byly zrušeny kvůli válečnému konfliktu, jsou zastoupeny například dopisem tokijské organizační komise pro tehdejšího předsedu ČSOV Jiřího Gutha-Jarkovského.

 

Doprovodný program

V průběhu jara vychází publikace Encyklopedie českých a československých olympioniků uznávaného historika Františka Koláře. Pokřtěna by měla být právě v prostorách výstavy. Zároveň se plánují komentované prohlídky či setkání se současnými i bývalými sportovci. Zajímavé fotografie, videa a další audiovizuální materiály budou k dispozici i na sociálních sítích pořádajících institucí.

 

„Jsem velmi rád, že pokračuje mnohaletá spolupráce Vojenského historického ústavu Praha s Národním muzeem. Sport hrál vždy mimořádnou úlohu při posílení fyzických i morálních vlastností naší společnosti, což si návštěvníci mohou mimo jiné připomenout i prostřednictvím osudů našich sportovců, kteří se v roce 1940 místo do zápolení na tokijských olympijských sportovištích zapojili do bojů o obnovení samostatného Československa,“ říká ředitel VHÚ, brigádní generál Aleš Knížek.

 

Technologie v průběhu desetiletí

Partnerem výstavy je česká pobočka Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT). Společnost byla založena v Japonsku v roce 1952 a stála za vývojem řady technologií používaných ve sportu. NTT kromě oblasti sportu využívá moderních technologií k záchraně životů v nemocnicích, vytváření komunikační infrastruktury chytrých měst nebo ochraně ohrožených druhů před pytláky.

 

Zdroj a foto: ČOV/Barbora Reichová