Vodní slalomáři zahajují sezonu mistrovstvím Evropy v Itálii

Český tým ve vodním slalomu se v tomto týdnu představí na první velké mezinárodní akci nové sezony. Kompletní reprezentace nastoupí od 6. do 9. května do bojů o medaile z mistrovství Evropy na trati v italské Ivrei. O pátý evropský titul zabojuje kajakář Jiří Prskavec, zlato z loňského šampionátu v Praze-Troji budou obhajovat kajakářka Kateřina Minařík Kudějová a kanoistka Gabriela Satková. Na medailové úspěchy z Prahy chce navázat také vicemistryně Evropy Tereza Fišerová i stříbrný Lukáš Rohan s bronzovým Václavem Chaloupkou.

 

Oslava narozenin v gala

Včerejší odpoledne si reprezentace zpestřila a „hodila se do gala“ – tento nápad se zrodil při příležitosti oslavy narozenin Jiřího Prskavce st. a Jiřího Pultery. Jelikož je český tým v rámci mistrovství ubytovaný v prostorách zámku, závodníci a závodnice se rozhodli tomu přizpůsobit i šatník.

Nápad to byl tak trošku nás všech. Tím, že jsme na zámku, tak se nám to k oslavě narozenin pěkně hodilo,“ vysvětlila kanoistka Tereza Fišerová. „V šatech se cítím hezky oproti hydru, ale mám ráda, jak to můžu střídat – občas se cítit tak a občas tak,“ dodala česká olympionička s úsměvem.

Čeští vodní slalomáři nastoupí v Itálii ve stejném složení, jako na zářijovém šampionátu v Praze-Troji, kde vybojovali celkem šest cenných kovů v individuálních závodech, a navíc přidali dvě zlata a jedno stříbro v týmové soutěži hlídek.

Program šampionátu

Začíná se čtvrteční kvalifikací kajakářek a kajakářů, kde nebudou chybět obhájci evropských titulů Jiří Prskavec a Kateřina Minařík Kudějová.

Upřímně, trať pro mě není úplně známá. Jsem tu poprvé, ale přijel jsem s dvoutýdenním předstihem a něco tu najezdil,“ přiznává Prskavec. „Není to trať, na kterou jsme úplně zvyklí. Oproti umělým slalomovým dráhám s rovným korytem a plastovými překážkami je trať v Ivrei vybetonovaná, je to něco mezi řekou a umělým korytem s kameny, takže je voda nestabilní a hodně rychlá. Ale to mě zároveň moc baví. Na závod se opravdu těším a doufám, že podle toho bude vypadat i výsledek,“ dodává čtyřnásobný evropský šampion a bronzový medailista z Ria 2016.

Hodně se tu mění voda, takže ani dopředu nejde vymyslet dráhu a počítat s tím, že to tak opravdu bude,“ doplňuje Minařík Kudějová. „Mým cílem je mít otevřené oči a dokázat se vodě přizpůsobit tak, aby jízda byla co nejplynulejší a v dané situaci nejrychlejší. Když to vyjde, mohlo by z toho být pěkné umístění. Ale především jsem ráda, že se zase všichni potkáme, porovnáme síly, budeme ladit formu a na vodě nám to bude lítat,“ dodává s úsměvem mistryně světa z roku 2015.

V pátek pak následuje kvalifikace kanoistek a kanoistů a odpolední medailový závod hlídek. Na náročnou slalomovou trať se těší singlířka Tereza Fišerová. „Kanál se mi moc líbí. Je fyzicky náročný, nahoře člověk musí pořádně číst vodu a najíždět správně kombinace, dole jsou zase dost těžké válce, na které je potřeba správně naklouznout,“ vysvětluje Fišerová. „Můj cíl není medailově podložený, chci si ten závod hlavě užít a předvést stoprocentní výkon,“ dodává kanoistka, jejíž kategorie se letos premiérově objeví na Letních olympijských hrách.

Dalším medailovým želízkem české výpravy je Lukáš Rohan, kterého v létě čeká debut pod olympijskými kruhy. „Závod beru především jako skvělou prověrku před olympiádou, kam chci směřovat top formu. Na druhou stranu je to první vrchol letošní nabité sezony, kdy nás čeká mistrovství Evropy, olympiáda i mistrovství světa v pěti měsících, proto se chci předvést v dobrém světle,“ říká kanoista.

Součástí programu bude také premiéra mistrovství Evropy v Extreme slalomu, nové olympijské disciplíně, která se poprvé objeví na LOH v Paříži 2024. Kromě medailí pro nejlepší slalomáře a slalomářky se v Ivrei budou rozdávat také poslední letenky do Tokia. Velký boj se očekává zejména v kategorii singlířů, přičemž o olympijské místo bojují Němci, domácí Italové či Rusové.

 

PROGRAM ŠAMPIONÁTU:

Čtvrtek, 6. května 2021

14:00 – 17:30 Kvalifikace K1Ž, K1M

 Pátek, 7. května 2021

9:15 – 11:45 Kvalifikace C1Ž, C1M

13:45 – 15:50 Hlídky K1Ž, K1M, C1Ž, C1M

 Sobota, 8. května 2021

9:05 – 10:50 Semifinále K1Ž, K1M

12:50 – 13:50 Finále K1Ž, K1M

 Neděle, 9. května 2021

9:05 – 10:45 Semifinále C1Ž, C1M

12:07 – 13:07 Finále C1Ž

14:06 – 16:22 Semifinále a finále CSLX K1Ž, K1M

Zdroj: Czech Canoe/archiv