V Praze budou na přelomu roku znovu platit mimořádná dopravní a bezpečnostní opatření

Hlavní město v souvislosti s očekávanými oslavami příchodu roku 2022 znovu připravuje dopravní i bezpečnostní opatření, která se dotknou především centra Prahy. Na Silvestra a na Nový rok bude kvůli bezpečnosti v pohotovosti zvýšený počet policistů, strážníků, zdravotnických záchranářů i hasičů. Pro běžnou dopravu bude omezen vjezd v okolí Václavského a Staroměstského náměstí i v blízkosti Karlova mostu. Naopak metro bude v provozu až téměř do 2:00 hodin. V neposlední řadě také letos platí zákaz používání pyrotechniky na řadě míst metropole.

 

Mimořádná dopravní opatření budou v letošním roce podobná těm, která platila před pandemií koronaviru a dotknou se výhradně centra hlavního města.

 

Na Václavském náměstí bude platit zákaz parkování od pátku 31. prosince 2021 od 12:00 hodin až do 10:00 hodin následujícího dne. Opatření se dotknou i přilehlých ulic, konkrétně bude zakázán vjezd všech vozidel v obou směrech do ulic Jindřišská, Vodičkova, Štěpánská, Ve Smečkách a v části ulice Wilsonova, a to od 31. prosince 2021 od 16:00 hodin do 10:00 hodin 1. ledna 2022. Hlavní město v tomto směru apeluje na řidiče, aby v nočních a ranních hodinách nevjížděli do okolí Václavského náměstí a úklid ulic se mohl uskutečnit v co nejkratším čase.

Další opatření se budou týkat okolí Karlova mostu, konkrétně na Malé Straně v ulicích Josefská a Mostecká bude zakázán vjezd v době od 31. prosince 2021 od 21:00 hodin do 2:00 hodin následujícího dne. Na druhém břehu v ulici Křižovnická a v části Smetanova nábřeží bude omezen provoz na přelomu roku od 23:30 hodin do 1:30 hodin.

V okolí Staroměstského náměstí bude platit zákaz vjezdu všech vozidel v obou směrech do ulic Jáchymova a Pařížská (31. prosince 2021 od 20:00 hodin do 3:00 hodin 1. ledna 2022).

Na Václavském i Staroměstském náměstí budou v rámci novoročních oslav veřejnosti k dispozici sanitní vozy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy navíc oproti běžnému provozu, na prvním ze zmíněných náměstí bude i speciální zdravotnický stan.

Zvýšený počet policistů a strážníků bude dohlížet na dodržování dopravních opatření a na bezpečnost po celou dobu oslav příchodu nového roku 2022. Na Vltavě budou zajišťovat bezpečnost čluny bezpečnostních složek a na obou březích Vltavy budou připravena místa pro poskytnutí první pomoci.

Dopravní podnik hl. m. Prahy prodlouží provoz metra na přelomu roku přibližně až do 2:00 hodin ráno.

Provoz tramvajových denních linek bude ukončen zhruba ve 22:00 hodin, poté bude zahájen provoz nočních linek, jejichž interval bude přibližně do 3:30 hodin 15 minut, poté, až do 7:00 hodin, bude rozestup mezi spoji 20 minut. Provoz autobusových denních linek bude ukončen také kolem 22:00 hodin a poté bude následovat noční provoz.

Veškeré detaily k provozu MHD jsou k dispozici na webových stránkách Dopravního podniku dpp.cz.

Provoz PID během vánočních a novoročních svátků

Už od loňského prosince také platí vyhláška, která se zakazuje používání pyrotechnických výrobků i pro dny jako jsou Silvestr a Nový rok.

Zákaz se vztahuje na většinu míst v centru Prahy a například na náplavky, parky nebo okolí nemocnic a sociálních zařízení. Hlavní město proto apeluje na obyvatele, aby se vyvarovali používání rachejtlí a dalších podobných výrobků a prohlédli si interaktivní mapu, která ukazuje, kde není možné pyrotechniku odpalovat.